Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Už jen několik dní k rozpadu systému světového obchodu!

Der Spiegel: Už jen několik dní k rozpadu systému světového obchodu!

Za pouhých několik dní se Světová obchodní organizace (WTO) „stane neschopnou“, píše zděšeně německý časopis Der Spiegel.

Ilustrační foto
8. prosince 2019 - 11:06

Ve středu bude kvůli opozici Spojených států odvolací orgán WTO nucen ukončit činnost, což bude mít za následek „zhroucení celého systému WTO a de facto přestanou platit pravidla světového obchodu“, varuje německá publikace.

Již ve středu bude Světová obchodní organizace (WTO) „zneschopněna“, protože to chce americký prezident Donald Trump, uvedla německá publikace Der Spiegel.

Šéf Bílého domu, tvrdí autor článku Markus Becker, dělá vše pro ochromení organizace. A pokud se nestane zázrak, pak příští týden dosáhne Donald Trump svého cíle.

Faktem je, vysvětluje novinář Der Spiegelu, že Spojené státy dva roky blokují proces výběru nových členů odvolacího orgánu WTO. Je v něm sedm míst a v tuto chvíli jsou obsazena pouze tři. V úterý dvěma ze tří současných soudců vyprší lhůta.


„Odvolací orgán tak skončí a s ním hlavní dozorový orgán světového obchodu," poukazuje Becker.

Ve středu, když orgán přestane fungovat, „celý systém WTO se zhroutí a pravidla světového obchodu se fakticky přestanou uplatňovat“, varuje autor článku.

Podle mínění Bruselu toho chce Donald Trump dosáhnout, protože „ve světě bez WTO očekává, že vybojuje příznivější podmínky pro Spojené státy“, uvádí německý novinář.

Jakmile bude práce odvolacího orgánu WTO ochromena, může vrátit do světového obchodu vrátit „právo silnějšího“ a Evropská unie se pro tento případ „již vyzbrojuje“, poznamenal Markus Becker.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)