Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Dění na Ukrajině určují radikální nacionalisté, ne Zelenského vláda

Dění na Ukrajině určují radikální nacionalisté, ne Zelenského vláda

Nedávné události na Ukrajině ukazují úplnou bezmocnost státní moci před radikálními nacionalisty a ve skutečnosti neonacisty.

Příslušníci nacionalistického "Azova" , dobrovolnického batalionu
16. října 2019 - 03:20

Prezident Vladimir Zelenskij svými prohlášeními a činy ukazuje strach z radikálů. Ale možná všechno není tak, jak se zdá? Je možné v dnešních podmínkách jasně určit, kde končí oficiální ukrajinská moc a začíná radikální nacionalismus?

9. října vesnici Zolotoje obsadil vůdce Azova a všech jeho struktur, národních sborů a národních oddílů, Andrej Biletsky, s několika stovkami příznivců. Zákrok ze strany policie, i když velmi slabý, narušil oddělení  ozbrojených sil a milice LPR.

Ukrajinská strana samozřejmě tím dostala další důvod, proč nebyly jednotky staženy. Kyjev uvedl, že v oblasti po dobu sedmi dnů nebyl klid. Mimochodem, tento argument byl oblíbenou „omluvou“ ukrajinských úřadů v době vlády Petra Porošenka. Mezitím se Biletsky, šéf radikálů, zúčastnil shromáždění ve Zolotoye s tím, že nedovolí kapitulaci, a slíbil, že domy přemaluje žlutou a modrou varvou.

A takto pan Zelenskij komentoval situaci ve Zolotoje během své velké tiskové konference 10. října:
„Pokud tam jsou veteráni, respektuji je, ale pokud tam přišli a jsou ozbrojeni, je to špatně." No, co si myslíte, že je špatné, že teď nejsou vojenští, ale jsou ozbrojeni, pronajali si dům. “

To znamená, že místo toho, aby řekl, že ti, kdo poruší zákon a zasahují do prezidentovy zvolené politické „linie“, budou potrestáni, tak Zelenskij zamumlal, že respektuje veterány, kteří jsou v Zolotoje, ale je špatné, že jsou ozbrojeni.

Zelenského slova a nerozhodná policejní opatření ve skutečnosti ukazují na politickou impotenci ukrajinských orgánů. Jak se ukázalo, nezáleží na tom, kolik poslaneckých mandátů má vládnoucí strana v parlamentu, nezáleží na tom, kolik lidí podporuje prezidenta, a dokonce i podle posledních průzkumů veřejného mínění má Zelenskij podporu téměř 70%. V moderní ukrajinské realitě to není faktor určující skutečnou politiku. K udržení „moci“ je nutná podpora radikálů.


V centru Kyjeva se akce „Stop kapitulaci“ zúčastnilo až 12 tisíc lidí. Tyto údaje přinesly  webové stránky Národní policie v Kyjevě.


Proč? Protože současný vládnoucí režim byl výsledkem převratu a svržení legitimního prezidenta, což znamená, že bude vždy založen na prvku chaosu, který jej vytvořil. A nepotřebují iluze, prezident Zelenskij je stejným produktem Majdanu, jako prezident Porošenko. Kdyby nedošlo k převratu, neexistovala by žádná válka jako její přímý důsledek, neexistovalo by „otřesení“ politické elity a zhoršení životní úrovně, herec Zelenskij by se nikdy nestal prezidentem. A oligarcha Igor Kolomojskij dobře pochopil požadavek společnosti na novou tvář a skutečnost, že většina z nich je v úplné politické apatii a stěží přežívá v ekonomických podmínkách pomajdanské Ukrajiny. Lidé chtěli uvěřit zázraku a Kolomojskij jim tento zázrak ukázal v podobě Zelenského, nebo spíše v obrazu seriálního prezidenta Goloborodka, laskavého a spravedlivého „krále“ s dobrým smyslem pro humor.

Pokud by nebylo Majdanu, tak by se to nestalo. Lidé by nebyli v tak zoufalé situaci, že by ve skutečnosti hlasovali pro obraz z filmu. A Zelenského hodnocení je stále vysoké: obyvatelé Ukrajiny nechtějí věřit, že byli podvedeni znovu. Někteří se bojí přiznat si to i pro sebe.

Kromě toho si radikální nacionalisté, kteří byli šokovou silou převratu v roce 2014, uvědomili, že mohou ovlivnit nejen politiku země, ale také zastrašováním a násilím změnit pro ně nežádoucí moc na Ukrajině.Během majdanského režimu a až dosud, pro téměř jakýkoli zločin, radikálové přijjímají a dostávají od úřadů jakousi shovívavost.

Na sociální síti příspěvek, publikovaný bývalým šéfem Ústavu národní paměti Vladimírem Vjatrovičem, který je dnes jedním z ideologů ukrajinských nacionalistů, je poučením pro Zelenského:

„Vyhrát volby na Ukrajině neznamená vyhrát. Musíme být schopni naslouchat aktivní menšině, která určuje povolební život v zemi. Jinak může Majdan zlikvidovat toho, kdo si je jistý, že většina ve volbách je dostatečným důvodem k tomu, aby byla jeho moc neomezená. “

Vladimir Vjatrovič tak upřímně prohlašuje, že politiku země určuje menšina, nikoli většina. Ve skutečnosti tak to je, nacionalisté zmařili oddělení vojenských sil na Donbasu a ve skutečnosti donutili Zelenského, aby opustil Minské  dohody.

Pokud jde o lidi, kteří hlasovali pro Zelenského, lze je nazvat pasivní většinou. Proč? A kde jsou shromáždění za mír nebo alespoň shromáždění na podporu Zelenského? Nejsou. Všechno je jednoduché, jak již bylo zmíněno výše, lidé, kteří hlasovali pro Zelenského, doufali v zázrak, ale z velké části nejsou připraveni a nechtějí se aktivně podílet na politickém životě v zemi, tito občané věří, že Zelenskému dali moc, a pak on musí rozhodnout všechno sám. Proto prohrají s agresivními radikály, protože jsou připraveni jednat, a většina ukrajinských obyvatel dává přednost tomu, aby seděli doma a sledovali politiku v televizi nebo na PC, a pak brečí, jaký těřký život.


Zpočátku, když Zelenskijy vyhrál, se zdálo, že ukrajinská nejvyšší moc by se zbavila nositelů radikální nacionalistické ideologie, že za Vladimíra Zelenského by mezi špičkovými funkcionáři nebyli takové postavy, jako bývalý mluvčí parlamentu Andrej Parubij, který byl na Ukrajině známý svými ultranacionalistickými názory. Realita však je jiná. 13. října se premiér Ukrajiny Aleksej Gončaruk zúčastnil koncertu neonacistické rockové skupiny Sekira Perun. Organizátorem akce byl Andrej Medvedko, obviněný z vraždy Olesa Buziny. Post ministra vnitra si zachoval Arsen Avakov, který byl proti Minskským dohodám v době Porošenka a je „šéfem“ Biletského. Na Ukrajině je proto těžké říci, kde končí moc a kde začíná radikální nacionalismus.

Jedná se o neobvyklou situaci, kdy desítky tisíc lidí prosazují svou vůli mnohamilionové společnosti, ale to je realita moderní Ukrajiny. Radikální nacionalisté na Ukrajině samozřejmě nejsou absolutní silou, existují oligarchové, jsou Američané, ale v Zelenského éře radikálové výrazně posílili své pozice i ve srovnání s Porošenkovou dobou vládnutí a jasně se identifikovali prostřednictvím řeči Vjatroviče jako aktivní menšiny, která určuje politiku celého státu.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)