Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

Consortiumnews: Pro Rusy je válka tragédie, pro Američany „zábava“

Consortiumnews: Pro Rusy je válka tragédie, pro Američany „zábava“

Démonizace Ruska je ještě horší, když vezmete v úvahu utrpení Rusů během druhé světové války, napsalo americké vydání Consortiumnews.

Ilustrační foto
19.květen 2017 - 10:10

Amerika měla naposledy válku na svém území od 60. let 19. století, a většina lidí dnes vnímá válku jako „abstrakci a zábavu“, konstatuje publikace.

„Dnešní démonizace Ruska je zvláště urážlivá, když se podíváte na utrpení ruských lidí během Velké vlastenecké války,“ napsala Natylie Baldwinová, novinářka Consortiumnews po návštěvě památníku a muzea věnované obléhání Leningradu.

Americký generál: Evropa musí být připravena na válku s Ruskem!

V muzeu jsou sochy vojáků i civilistů, kteří pomáhali obraně města. Vojáci a civilisté hasili požáry, vynášeli nevybuchlé granáty z budov, opravovali vozidla, evakuovali civilisty. Blokáda trvala 872 dní - od 8. září 1941 do 27. ledna 1944 - a vyžádala si 1,2 milionu životů, a to především hladem a zimou, a také na onemocnění a bombardování. Většina mrtvých byla pohřbena v hromadných hrobech, z nichž je největší Piskarevský památný hřbitov, kde je pohřbeno 500 tisíc lidí.

„Je nepravděpodobné, že by byl průměrný Američan schopen pochopit rozsah tohoto utrpení. S výjimkou malých skupin Američanů, kteří jsou odesílány bojovat v různých nesmyslných konfliktech, je válka - něco, co se děje jiným lidem „někde na druhé straně“. Je to abstrakce, nebo ještě hůře, zábava,“ konstatuje hořce autorka.

Amerika je ze dvou stran obklopena oceánem, a na severu a jihu má „slabé a přátelské sousedy“.Ve Spojených státech nebyla žádná válka od 60. let 19. století, a poslední invazi zažila v roce 1812. To vše, stejně jako mladost Ameriky, vysvětluje její omezenost a nedostatek skromnosti. A pouze ti, co postrádají rozum se mohou považovat za „výjimečné a nenahraditelné“, shrnuje novinářka Consortiumnews.

(kou, prvnizpravy.cz, consortiumnews.com, foto: arch.)