Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Cohen: Incident v Azovském moři měl zmařit schůzku Trumpa s Putinem!

Cohen: Incident v Azovském moři měl zmařit schůzku Trumpa s Putinem!

Incident v Azovském moři byl jasnou provokací, aby znemožnil mimořádně důležitou schůzku mezi prezidenty Spojených států a Ruska, řekl profesor New York University Stephen Cohen na Fox News.

Stephen Cohen, americký politolog a historik
6. prosince 2018 - 06:20

Podle něj kvůli „ruskému vyšetřování" Trump nemůže s Putinem volně komunikovat a pravděpodobnost skutečné války s Ruskem je větší než kdy jindy.

Tucker Carlson, redaktor Fox News: Minulý víkend prezident stručně promluvil na summitu G-20 v Argentině, ale setkání „tváří v tvář“ s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bylo zrušeno. Administrativa uvedla, že to zavinilo nedávné chování Ruska vůči Ukrajině. Nakonec se však prezident setkal s Vladimírem Putinem v neformálním prostředí.

Snažme se to pochopit společně se Stephenem Cohenem - čestným profesorem na univerzitě v New Yorku a vydavatelem časopisu The Nation. Je také autorem úžasné nové knihy, kterou byste měli číst. Má titulek „Válka s Ruskem? Od Putina a Ukrajiny po Trumpa a „russiagate". Nedávno jsem si ji koupil a četl a opravdu se mi to líbilo.

Děkujeme vám, profesore, za to, že jste dnes našli čas! Jsem vám vděčný.

National Interest varoval USA před pádem do ukrajinské „pasti"!

Stephen Cohen, profesor ruských studií na univerzitě v New Yorku: Děkuji, Tuckere.

Carlson: Mohli byste vše rozložit? Prezident měl naplánované setkání s Vladimírem Putinem, ale místo toho měli pouze neformální rozhovor. Jaký je důvod pro tuto náhradu a jaké jsou její důsledky?

Stephen Cohen: Poprvé od prezidenta Eisenhowera, prezident Spojených států, jmenovitě Donald Trump, nemá svobodu, aby nás ochránil před válkou s Ruskem. To je jedno z témat mé knihy „Válka s Ruskem?", kterou jste zmínil. Pamatujete, co se stalo? Předpokládalo se, že v Argentině se Trump setká s Putinem. Bylo to důležité? Velmi důležité. Jsme zapleteni do krizí, plných nejen studené, ale i horké války: od Sýrie po Ukrajinu. A ohledně epizody v rusko-ukrajinských vodách je zjevné, že je to provokace s cílem narušit setkání Trumpa a Putina. A úspěšné. Trump očividně cítil obvinění z „vydírání", ... Trump měl pocit, že s Putinem nemůže svobodně komunikovat ve věcech národní bezpečnosti. Zapamatujte si Johna Kennedyho během karibské krize v roce 1962. Toto je příklad toho, jak bychom nikdy neměli jednat znovu ...

Carlson: Ano

Stephen Cohen: Ale lekce také spočívala ve skutečnosti, že prezident Kennedy měl svobodu vyjednávat s vůdcem Kremlu kvůli odvrácení jaderné válce. Dnes tomu tak není. Proto se domnívám, že je nebezpečí války s Ruskem, aspoň jak si pamatuji, alespoň od doby karibské krize, větší než kdy předtím. A to vše kvůli těmto obviněním z „russiagate", jehož opravdový důkaz jsem ještě neviděl. A byli jsme toho svědky minulý týden. Trump buď cítil, že nemohl, nebo neměl odhodlání setkat se s Putinem, ačkoli toto setkání bylo nesmírně nutné. Každý měsíc je ve vztazích s Ruskem nová krize!


Carlson: Dovolte mi, abych vám položil nejdůležitější otázku. Kdo ... je zřejmé, že v naší zemi existují skutečně síly, které prosazují válku s Ruskem. Kdo to je? A proč to dělají?

Stephen Cohen: Nejsem připravený říct, že skutečně chtějí reálnou válku s Ruskem. Protože podle mého názoru to znamená možnost jaderné války. Před několika desítkami let jsme říkali: „Můj Bože! Jak můžete dokonce přemýšlet o možnosti jaderné války? Nějak to bylo ztraceno, ztratilo se za obviněním z „russiagatu". Jakoby Kreml nějak ovlivňoval Trumpa. Neexistují o tom žádné důkazy. Takže podle mého názoru každý, kdo roztáčí obvinění „russiagatu" - a to jsou především demokraté, a to nejen oni, ale především Demokratická strana - ohrožuje naši národní bezpečnost. Pro člověka jako já, jako bývalého obyvatelet liberální „rezervace", toto je nepopulární prohlášení. Lidé mě odsoudí za to, že to říkám. Ale je to pravda, založená na mé 50leté studii rusko-amerických vztahů. Jsme ve velmi nebezpečné situaci.  To by mělo skončit, a to v blízké budoucnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews, foto: arch.)