Svátek má: Simona

Zprávy

Velikost textu:

CM: Rusku by vyhovoval evropský „superstát“, než přívěšek USA!

CM: Rusku by vyhovoval evropský „superstát“, než přívěšek USA!

Evropská unie prakticky přestala hrát významnou roli na světové politické scéně, uvedl Contra Magazin.

Ilustrační foto
25. června 2019 - 10:15

Příznivci transatlantické spolupráce zároveň vyvíjejí maximální úsilí, aby zajistili, že Evropská unie zůstane „přívěskem“ Spojených států co nejdéle. Silná, nezávislá EU by však dobře zapadala do nového multipolárního světa a mohla by usadit Američany na jejich místo - a v Rusku to dokonale chápou, poznamenala publikace.

Tato úvaha je zajímavá tím, že je v rozporu s naprosto převládajícím názorem evropských elit ohledně vztahu Ruska k EU, podle nějž se naopak Rusko snaží dezintegrovat evropské země.

V posledních letech Evropa prakticky přestala hrát významnou roli na světové politické scéně. Důležitá rozhodnutí jsou nyní učiněna ve Washingtonu, Moskvě a Pekingu, napsal Contra Magazin.

Evropská unie je prostě „odepsána“, uvedl autor článku.

Stačí se podívat na taková ohniska mezinárodního napětí, jako je Severní Korea, Írán a Venezuela, a okamžitě se ukáže, kdo „udává tón na nejvyšší úrovni“ v těchto diskusích - Spojené státy, Ruská federace a Čínská lidová republika, poukázal novinář Contra Magazinu.

„I když se Německo, Francie a Spojené království účastnily jaderné dohody s Íránem, jejich diplomatické iniciativy na její záchranu sotva záleží. Pokud jde o Severní Koreu a Venezuelu, zde se zcela proměnily v naprosté outsidery,“ zdůraznil autor.


A jakékoliv „nezávislé návrhy“ od evropských zemí by se neměly očekávat.

„A ostatní? V opačném případě jsou již považovány za přívěšek Spojených států,“ zdůraznil komentátor Contra Magazinu.

Nastaly jiné časy, pokračoval autor, a není divu, že bruselská byrokracie volá po centralizaci a požaduje, aby jí bylo uděleno více pravomocí.

Teoreticky, jak tvrdí autor, by „evropský superstát“ mohl v tomto případě ekonomicky konkurovat Spojeným státům a Číně a jednotná armáda by ji určitě přidala na váze v geopolitické aréně.

Tomu se však brání nejen „vlastenci a nacionalisté“ v jednotlivých evropských zemích, ale také zastánci transatlantické spolupráce v řadách evropských stran. Ti obecně chtějí, aby Evropa zůstala „přívěskem“ Spojených států tak dlouho, jak je to jen možné, protože Washington se prostě nezajímá o „příliš nezávislou“ EU, poukázal novinář Contra Magazinu.

„Není proto divu, že ruský prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že se jeho země více zajímá o stabilní Evropu. Je jasné, že silná nezávislá Evropa (tj. EU) dobře zapadne do nového multipolárního světa a postaví Američany na jejich místo. Pro Rusko bude snazší vyjednávat s takovými Evropany, než s podřízenými USA. A Putin tomu rozumí,“ dodal autor materiálu.

(kou, prvnizpravy.cz, contra-magazin.com, foto: arch.)