Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Bundestag: Letecký úder proti Sýrii byl v rozporu s mezinárodním právem

Bundestag: Letecký úder proti Sýrii byl v rozporu s mezinárodním právem

Právní sekce Bundestagu klasifikovala vojenský útok USA, Velké Británie a Francie proti Sýrii za odporující mezinárodnímu právu.

Ze zasedání Bundestagu
21. dubna 2018 - 10:15

Argument, že útok byl odvetným za útok chemickými zbraněmi, nebyl "přesvědčivý".

„Užití vojenské síly proti státu porušuje mezinárodní úmluvy s tímto státem, je porušením mezinárodního práva zákazu násilí,“ píše se ve znalecké zprávě o útoku proti Sýrii, kterou zadala německá Die Linke.

Rovněž zpráva upozorňuje na právní zdůvodnění Velké Británie pro odvetný úder v reakci na údajné použití chemických zbraní vládními silami prezidenta Bašára al-Asada jako „nepřesvědčivé“. Britové argumentovali, že mezinárodní právo umožňuje výjimky, aby se zabránilo velkému lidskému utrpení.

Podle znalců Bundestagu nebyly podmínky splněny. Bylo sporné, mimo jiné, "zda letecké útoky opravdu zabrání dalšímu utrpení, zejména pokud jde o údajné oběti konfliktu v Sýrii," uvádí zpráva.

Proč se nebojíme úniku chemických látek po bombardování v Sýrii?


Letecký útok byl proveden bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, Německo se vojensky nezúčastnilo, ale politicky podporovalo akce tří velkých spojenců v NATO.

Právní základ této skutečnosti spolková vláda ještě neuvedla. Ze zúčastněných zemí zdůvodnila pouze Británie letecký útok podle mezinárodního práva.

Ve Spojeném království po útoku vznikla debata o tom, zda by britská předsedkyně vlády Theresa Mayová měla požádat Parlament o povolení vojenské akce. Mayová zdůvodňovala své rozhodnutí bez souhlasu Parlamentu rychlostí akce. Důvodem, ale  může být také skutečnost, že již v Parlamentu nemá většinu.

Paul Craig Roberts: V určitém okamžiku je pravda důležitá


Spojené státy použily rakety s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM odpálených ze strategických bombardérů  a  rakety Tomahawk vypálených z lodí. Britská a francouzská letadla vypálila podzvukové rakety s plochou dráhou letu Scalp (Storm Shadow) a francouzská fregata odpálila   nové verze raket MdCN.

Po leteckém úderu získal ruská armáda dvě nevybuchlé rakety, které byly odvezeny do Ruska k prozkoumání, zajímavé jsou pro Rusko řídící systémy a radar, který z rakety dělá neviditelnou střelu.
 

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)