Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Britské MZV: Rusko jsme nepozvali, protože se vylodění nezúčastnilo!

Britské MZV: Rusko jsme nepozvali, protože se vylodění nezúčastnilo!

Velmi podivná odpověď zazněla ze strany britského ministerstva zahraničí na otázku, proč nebylo pozváno Rusko k 75. výročí vylodění spojenců v Normandii během druhé světové války.

Oslavy D-Day v Portsmouthu
19. června 2019 - 10:10

Alan Duncan, náměstek ministra zahraničních věcí Velké Británie, reagující na žádost poslankyně ze Skotska, uvedl, že účast na ceremoniálu byla plánována pouze pro ty státy, jejichž vojáci byli do operace zapojeni.

Předtím poslankyně ze Skotské národní strany Philippa Whitfordová poslala žádost britskému ministerstvu zahraničí o tom, zda by bylo pozvání zasláno do Ruska k účasti na akcích pořádaných v Británii.

„Pozvány byly pouze ty země, které se zúčastnily přistání, plus Německo. Účast Německa byla dána tradicí - zúčastnila se vzpomínkových akcí věnovaných D-Day ve Francii k 60. výročí a 70. výročí přistání. Vojáci a občané celého SSSR rozhodujícím způsobem vnesli rozhodující vklad k porážky nacismu a utrpěl obrovské ztráty," uvedl Duncan v odpovědi parlamentnímu dotazu, který získala RIA Novosti.

Královna Velké Británie Alžběta II, premiérka Theresa Mayová a hlavy 15 států uctily památku těch kdo zemřeli při vylodění v Normandie 5. června v anglickém Portsmouthu. V Británii se na slavnostním ceremoniálu sešli prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, premiéři Austrálie, Belgie, Kanady, České republiky, Dánska, Řecka, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Nového Zélandu, Polska a Slovenska. Šestého června se konala ve Francii pamětní ceremonie.


Přičemž bylo mnoho občanů, novinářů a politiků překvapeno, že Ruskou federaci nepozvali na slavnostní události. A jestli tato odpověď uspokojí zvědavou skotskou poslankyní je otázkou.

Začátkem června ruský prezident Vladimir Putin, když hovořil o absenci pozvání na akce v Normandii, se tuto urážku samotný snažil bagatelizovat a řekl, že Rusko také nezve každého a ne vždy, a že „není svatební generál“, který má být všude zván.

Spojenecké síly se začaly vyloďovat v severní Francii v Normandii 6. června 1944, aby otevřely druhou frontu proti nacistickým silám v Evropě. Šlo o největší vyloďovací operací v historii. V Británii, Evropě a Spojených státech se slavná námořní operace ve Francii nazývá D-Day. Je to původně tajné jméno operace, získané během války a útoku.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)