Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Britové brzy dostanou na talíře odpad z Ameriky

Britové brzy dostanou na talíře odpad z Ameriky

Spojené království je jedním z prvních národů, které Joe Biden hodlá navštívit. A uvidíme pozitivní známky další spolupráce mezi oběma zeměmi nebo ne.

Donald Trump a Joe Biden
21. února 2021 - 06:20

Musíte pochopit, že američtí demokraté a zejména Joe Biden nejsou tak radikální jako Donald Trump a jeho tým. To znamená, že vládě Borise Johnsona by se neměli chtít pomstít za přátelství s republikánem. To na druhou stranu neznamená, že vztahy mezi Británií a Spojenými státy naberou pozitivní směr.

Spojené království je nyní oslabeno pandemií COVID-19 a důsledky brexitu. Na rozdíl od ambiciózních plánů konzervativců je život mimo Evropskou unii bojem. Je možné, že to všechno v budoucnu Británii posílí, ale zatím stěží vypadá jako mocná říše. Náklady na vystoupení ze své komfortní zóny jsou příliš vysoké. Z toho vyplývá řada nevýhod.

Londýn byl kdysi jakousi prodlouženou rukou Washingtonu v Bruselu a velmi vlivnou silou. Ze zřejmých důvodů je nyní tento bod zrušen, proto demokratická vláda USA usiluje o normalizaci vztahů s Evropskou unií.

„Dnes jsme v takzvané postamerické éře a čekají nás nová kola konfrontací. Vidíme aktivitu hráčů střední váhy, jako je Saúdská Arábie, Turecko, Rusko, “ uvedl Nigel Bowles z Oxfordské univerzity a dodal:„ Čína představuje novému týmu Bílého domu vážné a hluboké problémy. Přestože je riziko války poměrně nízké, nelze tento problém zcela přehlédnout “.

Na tomto základě je možné, že by se Británie mohla stát vojenským spojencem Spojených států. I zde však nastává problém: britská armáda se nachází ve vážné krizi.

Podle britského Národního kontrolního úřadu je 251 miliard dolarů přidělených na vybavení armády v letech 2019 až 2029 prostě nestačí ke splnění všech vojenských požadavků. Výsledkem je, že královské námořnictvo nemusí být schopné detekovat a zničit rakety do roku 2030, protože rozpočet nezahrnuje finanční prostředky na modernizaci příslušného vybavení. Letectvo by se mohlo ocitnout bez průzkumného letadla, protože letadlo E-3 Centry bude vyřazeno do konce příštího roku, devět měsíců před dodáním náhradníků. Situace je tak kritická, že armáda nemá ani peníze na to, aby se zbavila jaderných reaktorů 20 ponorek, které již byly vyřazeny z provozu.Hospodářská krize a oslabení národní měny samozřejmě nepřispívají k rychlému řešení problémů s obranou. Hodnota Velké Británie jako partnera tak klesá.

A konečně, pro Velkou Británii, zejména pro Borise Johnsona, je spolupráce se Spojenými státy zásadní. Samozřejmě jde především o ekonomickou spolupráci. A zde nelze opomenout velmi pochybnou obchodní dohodu, kterou by země mohly v dohledné budoucnosti podepsat. Je pochopitelné, že dohoda je uváděna jako úspěch na Downing Street, ale existuje spousta kritik, že je zavádějící.

Obava je, že nekvalitní americké výrobky zaplaví britský trh. Například americká šunka a slanina jsou ošetřeny dusitany extrahovanými ze zeleniny, což je v Evropě zakázáno kvůli zvýšenému riziku rakoviny tlustého střeva.

„Americký zpracovatelský masný průmysl se chová jako velké tabákové společnosti," řekl William Coudre, autor knihy Who Poisoned Your Bacon Sandwich?, Než dojde k závěru: „To zakrývá pravdu o masu a zakrývá fakta pro jejich vlastní komerční zisk." Fungují takhle po celá desetiletí. Učinili tak navzdory jasným a přesvědčivým důkazům, že nitro maso způsobuje rakovinu střev. “


Londýn samozřejmě mohl omezit dovoz těchto produktů při zachování předchozích vysokých standardů, ale nebude. Británie není schopna vyjednávat s největší světovou ekonomikou. Už zde nemá smysl vědět, kdo obsazuje Bílý dům. Spojené státy budou Británii vykořisťovat, protože mohou. Británie tomu nemá co bránit, takže vůdci země dělají neodpustitelné ústupky. Je smutné, že by se obchodní dohoda mohla stát symbolem spolupráce mezi USA a Spojeným královstvím po dlouhou dobu, přinejmenším do té doby, než si Spojené království nebude moci dovolit zpracované potraviny.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)