Svátek má: Karolína

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Putin může dobře spát - "Nord Stream - 2" Berlín neopustí

Bild: Putin může dobře spát - "Nord Stream - 2" Berlín neopustí

Jednou z možností „svázat ruce prezidenta Ruska ve válce proti Ukrajině" je zastavit výstavbu plynovodu „Nord Stream 2“, napsal Bild.

Ilustrační foto
6. prosince 2018 - 08:02

Přes všechny kritické postoje kandidátů na post Angely Merkelová však „muže Putin pokračovat ve klidném spánku", protože nejen mnozí členové německé vlády, ale i německá kancléřka sama nadále podporuje ruský „megaprojekt", uvedl novinář německého bulváru.

Podle mnohých v Evropě a ve Spojených státech, plynovod z Ruska do Německa, který by měl být již v příštím roce uveden do provozu, nejen zbaví Ukrajinu příjmů z tranzitu plyn, ale také „vyčistí Kreml cestu pro nové vojenské údery“, napsal autor Julian Razke.

Německá kancléřka Angela Merkelová však zůstává „nakloněna" k tomuto projektu a „dosud nebylo možné ji přesvědčit, aby podporu projektu „Severního proudu – 2“ opustila“, zdůraznil novinář Bildu.

Ale tři hlavní kandidáti na post Angely Merkelové v Křesťanské demokratické unii (CDU) otevřeně zpochybňují budoucnost „Nord Stream - 2“, pokud „Putin prodlouží agresivní jednání proti Ukrajině a poruší mezinárodní právo“.

„Nezávisíme pouze na ruském plynu. Faktem je, že Rusko také dostává spoustu peněz za svůj plyn,“ řekl Jens Shpan německý ministr zdravotnictví a kandidát na předsednictví CD,. Podle něj je „Nord Stream 2" „tlakovou pákou" Moskvy a Berlín musí přemýšlet o možných opatřeních, pokud Rusko „dále destabilizuje Ukrajinu".


Poté, co před nedávnem prý „Putin znovu eskaloval situaci“ vyzval přehodnotit projekt „Nord Stream - 2“ i druhý kandidát na post kancléřky Angely Merkelové, bývalý šéf frakce CDU/CSU v německém Bundestagu, Friedrich Merz.

"Putin by měl vědět, že přinejmenším budeme přemýšlet o tom, jestli se bude dále takhle chovat," řekl Mertz.

Třetí uchazeč o místo Angely Merkelové, generální tajemnice Křesťansko-demokratické unie Annegret Kramp-Karrenbauerová, také kritizovala "budoucí tiskovou tiskárnu Putina v Baltském moři".

„Musíme přehodnotit otázku politického významu „Nord Stream 2“," uvedla Kramp-Karrenbauerová.

A přesto se novinář Bildu domnívá, že navzdory kritickým výrokům všech tří kandidátů na předsednictví CDU, „může Putin může i nadále klidně spát".

„Důvodem je, že mnozí v německé vládě nadále podporují jeho potrubí," vysvětlil autor článku Julian Röpke.

Jak řekl nedávno mluvčí německé vlády Steffen Seibert, „principiální pozice" Berlínu k projektu „Nord Stream 2“ se nezměnila.

Megaprojekt ruského státního podniku Gazprom pokračuje zejména za podpory německého ministra hospodářství Petra Altmayera. Altmayer minulý týden uvedl, že „Nord Stream 2“ a reakce na jednání Ruska v Kerčském průlivu nelze zamíchat do jednoho.

„To jsou dvě různé věci," ujišťoval německý ministr hospodářství.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas „využil zcela novou metodu" k „ospravedlnění" pozice německé vlády v otázce „Nord Stream 2“, uvedl novinář Bildu. Podle ministra odmítnutí Německa podílet se na výstavbě plynovodu projekt nezastaví, ale poškodí Ukrajinu.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)