Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

AS: Když ne čtyři, tak alespoň dva - Tokio chce vrátit polovinu Kuril!

AS: Když ne čtyři, tak alespoň dva - Tokio chce vrátit polovinu Kuril!

Na setkání v Singapuru se Vladimír Putin a Šinzo Abe dohodli na „zintenzivnění procesu vyjednávání" o Kurilských ostrovech na základě sovětsko-japonské deklarace z roku 1956, napsal Asahi Shimbun.

Šinzó Abe a Vladimir Putin, lídři Japonska a Ruska
16. listopadu 2018 - 11:04

Podle publikace se zdá, že Tokio změnilo svůj přístup a nyní chce nejprve vrátit dva nejméně obydlené ostrovy, na něž se vztahuje deklarace po podepsání plnoprávné mírové dohody.

Během své cesty do Singapuru na summit Asociace národů jihovýchodní Asie (ASEAN) 14. listopadu se prezident Vladimir Putin setkal s japonským předsedou vlády Šinzo Abe, uvedl Asahi Shimbun. Vedoucí představitelé diskutovali o problému dvoustranné mírové dohody, která nebyla podepsána od druhé světové války, a shodli se, že by se měl urychlit proces práce na dohodě, v jejíž cestě stojí právě Kurilské ostrovy.

„Plně sdílím s prezidentem snahu vypořádat se s tímto problémem, který po více než 70 letech po skončení války zůstává bez řešení, a nepřesouvat tuto otázku na ramena nové generace," řekl Abe novinářům po setkání s Putinem.

Jak publikace vysvětlila, japonské úřady již dlouho žádaly Rusko, aby se vrátilo čtyři ostrovy - Habomai, Šikotan, Iturup a Kunašir - které podle Tokia obsadil SSSR na konci druhé světové války. V roce 1956 se země dohodly na obnovení diplomatických vztahů, podle nichž by Rusko po uzavření plné mírové dohody vrátilo do Japonska dva ostrovy, Habomai a Šikotan.


„Putin a Abe se shodli na tom, že Rusko a Japonsko zintenzívní proces vyjednávání o otázce mírové dohody na základě sovětsko-japonské deklarace z roku 1956," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Podle novin se zdá, že Abeho administrativa poněkud změnila přístup k jednání s Ruskem a rozhodla se soustředit se na získání kontroly nad Habomaiem a Šikotanem. „Na Kunaširu a Iturupu žije spousta lidí, takže Rusko tyto dva ostrovy nikdy nevrátí," citoval list jednoho vysoce představitele japonské arministrativy.

Navíc má Rusko ještě jednu zjevnou podmínku - nechce, aby se na případně vrácených ostrovech Japonsku objevily americké vojenské základny.


Během setkání se vedoucí představitelé obou zemí také dohodli, že Abe do Ruska přijede na začátku příštího roku, aby vedl další jednání. Rovněž se hlavy Ruska a Japonska plánují setkat na okraji summitu G20, který se bude konat v Argentině od 30. listopadu do 1. prosince.

(kou, prvnizpravy.cz, asahi.com, foto: arch.)