Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Američtí senátoři hrozí „finančním zničením“ přístavu v Německu!

Američtí senátoři hrozí „finančním zničením“ přístavu v Německu!

Američtí senátoři požadovali, aby provozovatel přístavu Sassnitz GmbH přestal podporovat výstavbu plynovodu Nord Stream 2 (SP-2) a pohrozili mu „finančním zničením“.

Ilustrační foto
7. srpna 2020 - 10:16

Uvedly to německé noviny Handelsblatt.

„Pokud budete pokračovat v poskytování zboží, služeb a podpory projektu Nord Stream 2, zničíte budoucí finanční situaci vašeho podniku," píše se v dopisu tří amerických senátorů Tedem Cruzem, Tomem Cottonem a Ronem Johnsonem, který mají noviny k dispozici.

Článek uvádí, že přístav Mukran slouží jako logistická základna pro dokončení plynovodu. Celkem ještě nebylo vybudováno asi 160 km plynovodu. Většina je v dánských teritoriálních vodách, menší část v německých.

V Mukranu jsou také dvě ruská plavidla, „Fortuna“ a „Akademik Čerskij“, která mají dokončit plynovod. Podle senátorů má přístav potrubí pro plynovod a zásoby pro lodě.

„Vaše dodávka na „Fortunu“ nebo „Akademiku Čerskému“ bude znamenat sankce v okamžiku, kdy jedna ze dvou lodí spustí potrubí do vody pro stavbu plynovodu Nord Stream 2," uvedli senátoři.


Současně společnost Nord Stream 2, provozovatel plynovodu, uvedla, že si je vědoma dopisu amerických senátorů a poznamenala, že sankce ohrožují investice evropských společností.

„Musíme dát okamžitou a přímou odpověď. Na tyto iniciátory (dopisu) by měly být uvaleny sankce, mělo by jim být zakázáno vstoupit do EU a zejména do Německa. Evropské země musí prokázat jednotu. Ukáže se, zda je EU schopna fungovat. Takové věci by neměly být přijaty,“ reagoval pobouřeně Steffen Kotré, poslanec Bundestagu za AfD RIA Novosti.

Podle něj je takový krok amerického senátu „přímým zásahem do suverénních věcí Německa“.

„Je to nový krok Spojených států, jakási hospodářská válka proti suverénní energetické politice, zejména plynové politice Německa a Evropy," dodal poslanec.

Před několika dny vyzval americký senátor Ted Cruz amerického ministra zahraničí Mika Pompea, aby uvalil jakékoli nezbytné sankce, aby zabránil výstavbě Nord Stream 2.

V červenci podle dalších německých novin Die Welt zvýšily USA tlak na evropské společnosti zapojené do výstavby plynovodu Nord Stream 2. Přitom zdroje poznamenaly, že Washingtonem byly vysloveny „velmi, velmi závažné“ hrozby.

Nord Stream 2 se staví z Ruska do Německa podél dna Baltského moře za účelem přímých dodávek plynu do Evropy. Země EU převážně podporují projekt a podílejí se na jeho realizaci. USA, pobaltské země, Polsko a Ukrajina jsou proti.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)