Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

Americký generál Hyten: Jsme dominující vojenskou silou na planetě!

Americký generál Hyten: Jsme dominující vojenskou silou na planetě!

Velitel amerického strategického velitelství, generál John Hyten řekl, že Rusko a Čína „nemohou být nazývány přáteli Spojených států", uvedla CNBC.

John Hyten, velitel nukleárních sil USA
9. srpna 2018 - 10:15

Jak generál prohlásil, Moskva a Peking agresivně rozvíjejí schopnosti hypersonických zbraní a Spojené státy nemají schopnost na ně reagovat.
 
„Nemůžete je označovat za naše přátelé, když vytváří zbraně, které mohou zničit Spojené státy, a tak musíme budovat své kapacity, aby bylo možné reagovat,“ řekl americký generál na sympoziu o  raketově-kosmické obraně v Huntsville, v Alabamě.
 
Hyten podle publikace dodal, že Pentagon má deset programů zaměřených na vývoj prostředků k ochraně proti novému druhu zbraně.
 
„Vždycky jsem chtěl, abychom začali pracovat na hyperzvukové zbrani před pěti nebo deseti lety, protože pak bychom nemuseli znepokojovat ... ale ne, takže teď musíme být aktivnější, což také činíme,“ poznamenal Hyten .
 
Hyten, který předtím označil Rusko za „nejvýznamnější hrozbu" pro USA, nedávno představil „krutý scénář" možného střetu amerických vojsk s hypersonickými zbraněmi.
 
„Nemáme obranu, která by mohla odvrátit použití takových zbraní proti nám," varoval Hyten v březnu výbor amerického senátu pro ozbrojené síly.
 
„Rusko a Čína agresivně rozvíjejí možnosti hypersonických zbraní," řekl generál. „Viděli jsme, jak zkoušely tyto schopnosti."


Podle CNBC, i když v minulosti Hyten varoval, že Rusko usiluje o vytváření hypersonických zbraní v úterý se snažil bagatelizovat význam prohlášení Putina v jeho projevu k Federálnímu shromáždění v březnu tohoto roku.
 
„Na své březnové tiskové konferenci těsně před volbami Putin mluvil o takových příležitostech jako jsou hypersonické zbraně, jaderná torpéda, nukleární křídlaté rakety a podobně," řekl Hyten. „Ale víte co? On stále ještě není schopen najít ruské ponorky, nemůže zakázat odpálení 400 raket po celé zemi, stále nemůže s tím nic dělat, protože naše zadržovací schopnosti, a o tom není pochyb, jsou nepřekonatelné, a my jsme schopni dominovat a reagovat na jakoukoli hrozbu."
 
„Jsme dominantní vojenskou mocí na planetě na všech místech a každý to chápe," dodal vzdorně Hyten. Je přitom zajímavé, že velitel strategických sil USA jaksi zapomněl na desetiletí udržovanou rovnováhu právě strategických zbraní Ruska a USA. Nebo to už nemá platit?

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)