Svátek má: Gabriel

Regiony

Velikost textu:

Zvuky z vesmíru rozezní teplické Café Nobel

Zvuky z vesmíru rozezní teplické Café Nobel

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, snad i děsivé. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky?

Ilustrační foto k přednášce
20. června 2018 - 07:00

V další přednášce cyklu Café Nobel o tom bude vyprávět astronom Jakub Rozehnal. Ve čtvrtek 21. června, v Teplicích.

Astronom Mgr. Jakub Rozehnal je ředitelem Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy a prezidentem sdružení Aldebaran Group for Astrophysics. Mezi jeho hlavní zájmy patří popularizace astronomie a fyziky, mj. právě na serveru Aldebaran; na odborné úrovni se věnuje výzkumu extrasolárních planet a teorii migrace planet. Je autorem několika desítek populárních i odborných článků, dlouholetým redaktorem Hvězdářské ročenky a spoluautorem několika astronomických a fyzikálních knih. Věnuje se také překladům astronomické, fyzikální a chemické literatury z anglických a francouzských originálů.

„Mohlo by vás zajímat, že mezi jeho koníčky patří, mimo jiné, hra na housle a kytaru,“ upozorňuje koordinátor Café Nobel Frederik Velinský. „Vesmírná hudba sfér mu proto určitě není cizí…“


Café Nobel se uskuteční v prostorách planetária v Teplicích, začátek je v 18:00 h. Místa na přednášku si můžete rezervovat na adrese .zc.ecilpetpah@pah Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

Pro Ústeckenovinky.cz Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí  UJEP.

(lh,usteckenovinky.cz,foto Pixabay, volná licence)