Svátek má: Marek

Regiony

Velikost textu:

Žernosecký Sauvignon je šampionem Litoměřického hroznu 2017

Žernosecký Sauvignon je šampionem Litoměřického hroznu 2017

Litoměřický hrozen 2017 již má svého šampiona. Hodnotitelé, kteří dnes v hradu degustovali 133 soutěžních vzorků pocházejících z 27 českých a moravských vinařství, udělili titul šampiona Sauvignonu (pozdní sběr, ročník 2016) z Žernoseckého vinařství.

Ilustrační foto z akce
9.květen 2017 - 07:00

To tak zopakovalo loňský úspěch, kdy obdrželo titul šampiona pro Modrý portugal.Bodovaly i domácí Klášterní vinné sklepy Litoměřice, a to v kategorii růžových vín a klaretů, kde získaly zlatou medaili pro Zweigeltrebe rose, ročník 2016. Nejvýše hodnoceným vínem v kategorii bílých vín pak byl Sauvignon z Vinařství Podrábský, které získalo nejvyšší hodnocení i v kategorii červených vín za Dornfelder (ročník 2016). Hodnocena byla i kategorie sladkých vín. Zlatou medaili převezme zástupce moravského Vinařství Maděřič pro Rulandské šedé, ročník 2016.


Foto z akce

„Tentokráte převládala suchá a polosuchá vína, což hodnotím pozitivně. Uděleno bylo „pouze“ 17 zlatých medailí, což svědčí o tom, že komisaři byli přísní, čímž drží úroveň Litoměřického hroznu poměrně vysoko,“ konstatoval ředitel soutěže František Kupsa, který je zároveň i majitelem Žernoseckého vinařství, jež obdrží titul šampiona.


„Pochopitelně mě tento fakt velmi těší. Jde o sušší víno, které aromatickými vlastnostmi odpovídá zelenějším, kopřivovým tónům, ale ucítíte v něm i broskve,“ charakterizoval jej úspěšný vinař. V tuto chvíli ještě není v prodeji. Dle slibu Františka Kupsy se tak má stát zhruba za měsíc.


Foto z akce

Zcela jistě však bude k degustaci i zakoupení v sobotu 3. června v hradu, kde se uskuteční soutěžní, prezentační a prodejní výstava vín Litoměřický hrozen 2017. Celodenní program začíná již v 10 a skončí ve 20 hodin.

„Věřím, že i při letošním šestém ročníku akce bude atmosféra v hradu při sklence lahodného vína příjemná,“ říká Anna Matulová, ředitelka Centra cestovního ruchu Litoměřice, které je pořadatelem akce.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto město Litoměřice)