Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Zaniklá osada Königsmühle za týden ožije landartovým festivalem

Zaniklá osada Königsmühle za týden ožije landartovým festivalem

Zaniklá osada v krušnohorském údolí, kde dnes stojí pouze šest ruin domů, příští týden opět ožije. Každý rok se zde pořádá česko-německý festival hudby, divadla, řezbářství a landartu pod širým nebem.

Zaniklá osada Königsmühle
16. srpna 2019 - 07:00

Letos už poosmé. Zahraje i kapela Zrní, která festival podporuje. Akci pořádá spolek DoKrajin a Petr Mikšíček, který svojí filmovou tvorbou mj. přispěl k zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO.

Tzv. sudetský landart bude v bývalé osadě Königsmühle, česky Králově mlýně přezdívaném také jako Konimlejn, k vidění už příští víkend od 23. do 25. srpna. Ruiny šesti domů a mlýna, obklopené krásnou přírodou, ožijí nejrůznějšími uměleckými díly a sochami všeho druhu. Česko-německý festival landartu se tu koná díky desítkám dobrovolníků a milovníkům Krušnohoří ze všech koutů Česka, a to každý rok vždy na konci léta.

Foto z akce

„O umění, které znáte z galerií, se rozhodně nejedná. Landartem může být dřevo, klacíky nebo třeba kytičky a mech. Záleží na kreativitě umělců. Minulý ročník se splétala tráva do copánků nebo se tesalo ze dřeva. A opravdu to není jen zábava pro děti – při práci uvidíte renomované české landartisty. Naopak vaše děti si mohou zkusit rýžování v potoce, malování, vyřezávání do dřeva i balancování s kameny,“ říká Petr Mikšíček, zakladatel a programový ředitel festivalu.

Na festival se každoročně sjíždí stovky návštěvníků a desítky umělců – od řezbářů přes sochaře až po další řemeslné umělce, ale také divadelní herce a hudebníky, kterým je blízká sudetská atmosféra Krušných hor. Letos vystoupí na přání svých fanoušků také kapela Zrní. Ta je známá právě tím, že vedle velkých koncertních hal hraje i na místech majících genius loci.

„Budeme muset speciálně upravit pódium, aby se tam s technikou všichni vešli, ale snad to zvládneme,” dodává s úsměvem Mikšíček.

Königsmühle ovšem není podle slov organizátorů klasický festival. „I letos přeneseme návštěvníky do minulosti a povyprávíme jim česko-německý příběh Králova mlýna. Pro zájemce, kteří by chtěli vyprávět svůj životní příběh, máme přichystaný v rámci programu tzv. open mic. Vedle umělecké stránky je cílem festivalu i připomenout historii tohoto krásného místa a posilovat dobré česko-německé vztahy, které tady díky obdobným aktivitám jsou,” uzavírá Mikšíček.

Oblast místní označují za místo, kde se zastavil čas. Organizátoři tak vedle bohatého kulturního programu návštěvníky lákají na odpočinek a relaxaci v civilizací zapomenuté krajině uprostřed hor. Králův mlýn tak podle nich patří k přírodně-kulturním památkám, které by český turista při objevování krás Česka určitě neměl vynechat.

Pro Ústeckenovinky.cz Lucie Nemešová, Landart festival Königsmühle 2019

(lh,usteckenovinky.cz,foto Lucie Nemešová)