Svátek má: Rostislav

Regiony

Velikost textu:

Zámek Krásný Les prochází obnovou

Zámek Krásný Les prochází obnovou

Ústecký kraj je regionem plným nejen přírodních krás, ale také historických a kulturních památek. V jejich počtu patří mezi přední kraje v republice.

Ilustrační foto z prohlídky
6. listopadu 2018 - 07:00

Na jednu takovou kulturní památku, zámek v Krásném Lese, se jel podívat hejtman Oldřich Bubeníček s radní pro kulturu a památkovou péči Jitkou Sachetovou. Zámek právě prochází postupnou rekonstrukcí. Historik a pedagog z univerzit v Plzni a Hradci Králové Jan Kilián koupil zámeček v Krásném Lese v loňském roce. Pro obec se rozhodl, protože se mu líbí příroda Krušných hor. V době pořízení byl zámek vůbec nejzanedbanější památkou v kraji.

Z prohlídky interiérů

Postupně došlo k vyklizení, zajištění statiky a aktuálně probíhá rekonstrukce krovů a střechy, na kterou majitel čerpá 500 tisíc korun z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek v Ústeckém kraji. Vlastník seznámil hejtmana Bubeníčka a radní Sachetovou se svou vizí obnovy a následného využití zámku, kde by rád měl veřejnosti přístupné expozice upomínající na historii objektu a předchozí majitele z řad šlechtických rodů. Na pozemku se nachází také zbytky pivovaru s historickými, pravděpodobně renesančními, sklepy a současně zanedbaný park se staletými stromy.


Sám Kilián vidí reálnou dobu na kompletní rekonstrukci v horizontu dvaceti let, střechu by rád dokončil nejpozději do dvou let. Do obnovy zámku vkládá své vlastní prostředky a shání dotace nejen od Ústeckého kraje, ale také z Ministerstva kultury.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,usteckenovinky.cz,foto Ústecký kraj)