Svátek má: Erika

Regiony

Velikost textu:

Zámecká knihovna se vrací do expozice baronky von Levetzow

Zámecká knihovna se vrací do expozice baronky von Levetzow

V rámci reinstalace expozice proběhlo i vybudování malého interiéru zámecké knihovny, kam byly umístěny knihy z pozůstalosti baronky Ulriky von Levetzow.

Z knihovny
10. března 2023 - 07:00

Třebívlická zámecká knihovna z pozůstalosti Ulriky von Levetzow a její matky Amálie (Amélie), rozené von Brösigke, byla získána městem Mostem zároveň s celým třebívlickým panstvím od barona Adalberta von Raucha v roce 1900. K roku 1927 čítala 3572 svazky.

Ze současných 1600 dochovaných svazků je v majetku Oblastního muzea a galerie v Mostě pouze 218, druhou část vlastní Památník národního písemnictví – Muzeum literatury, s kterým má naše muzeum smlouvu o dlouhodobé zápůjčce. Zbytek knihovny je nezvěstný. Vystaveno je všech 1600 knih. Obsahově se jedná především o dobovou, žánrovou literaturu, převážně beletrii a různorodou odbornou literaturu v jazycích německém, francouzském, anglickém a italském.Původně byla knihovna součástí instalace staré expozice a po jejím uzavření a vybudování nové v roce 2019 byla uložena v depozitáři naší muzejní knihovny, kde proběhla její inventarizace, očista a knihy si tzv. odpočinuly od výstavních prostor. Nyní knihovna opět obohatí expozici pro naše návštěvníky.

Ústeckénovinky.cz informovala Jitka Klímová, Bc., tisková mluvčí, Oblastní muzeum a galerie v Mostě.

(rp,usteckenovinky.cz,foto: Diana Šlajsnová Kvapilová)

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%