Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Zamba je už seniorka

Zamba je už seniorka

Ústecká zoologická zahrada si v pondělí 19.listopadu 2018 připomněla významné výročí – uplynulo přesně 38 let, kdy do zoo dorazili první nosorožci v historii zoo.

Zamba
20. listopadu 2018 - 07:00

„Jednalo se tehdy o dvě samice, Sašu a Zambu. O několik dní později (4. prosince) k nim přibyl ještě samec Dan,“ popisuje tisková mluvčí Věra Vrabcová.

Zamba

„Celé trio pocházelo z jihoafrické rezervace Umfolozi a do tehdejší Československé socialistické republiky se spolu s dalšími zvířaty dostalo díky expedicím Ing. Josefa Vágnera, ředitele královédvorské zoo. Dan a Saša bohužel před deseti lety uhynuli v důsledku vysokého věku, ale Zamba se stále drží. Její přesné datum narození neznáme, ale v době odchytu v roce 1972 byla cca dvouletá, takže díky tomu byl tehdy určen rok narození – rok 1970. V evropských zoologických zahradách žije ještě několik jedinců, kteří pocházejí ze stejné oblasti a jejich odhadovaný rok narození je podobný, takže Zamba co se týče věku nosorožců tuponosých se podle údajů ZIMS řadí na 4.-6. místo v Evropě. Každopádně v Unii českých a slovenských zoologických zahrad se jedná o nejstaršího jedince svého druhu,“ vysvětluje Věra Vrabcová.

Soutěžení o věk není vůbec podstatné, nejdůležitější je, že Zamba je stále čilá, i když její zdravotní stav samozřejmě souvisí s počtem let. „Věnujeme jí kvůli tomu zvýšenou péči a pozornost. Dostává více vitamínů, minerálních doplňků a medikamentů na výživu kloubů, krmnou dávku přizpůsobujeme jejím chutím. V chladnějším období tráví více času ve stáji, do venkovního výběhu ji pouštíme na kratší dobu, většinou okolo poledne, kdy je nejtepleji,“ sděluje chovatelka Michala Králová. „Na dnešní slavnostní den jsme pro ni připravili „dort“, který složením odpovídá běžné krmné dávce (jablka, mrkev, červená řepa, seno, šrot), ale jsou v něm výjimečně i nějaké dobrůtky navíc, jako např. banány, hroznové víno, kiwi či žlutý meloun,“ přibližuje Michala Králová.

Národní muzeum zve na výstavu Století trampingu

„Máme radost, že Zambu podporují i naši partneři a k dnešnímu výročí jí věnovali řadu praktických darů,“ sděluje vedoucí ZÚ Lukáš Štěrba. „Firma Nutri Horse dodala vitamínové a minerální preparáty s obsahem mikroprvků, což představuje základní denní doplněk, který zajišťuje dobrou kondici a dobrý zdravotní stav. Firma Sundirect věnovala speciální topnou lampu, která bude umístěna ve stáji nad místem, kde Zamba leží, aby se nyní v zimě pod ní mohla vyhřívat,“ dodává Lukáš Štěrba.

Pro Ústeckenovinky.cz Ing. Věra Vrabcová, Zoologická zahrada Ústí nad Labem

(lh,usteckenovinky.cz,foto Zoo)