Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Začala zimní údržba, stroje technických služeb jsou připraveny

Začala zimní údržba, stroje technických služeb jsou připraveny

Jedenatřicet vozidel Technických služeb města Chomutova je připraveno na zimu. V pátek, kdy oficiálně začíná období zimní údržby, se konala každoroční kontrola stavu techniky.

Ilustrační foto
5. listopadu 2019 - 07:00

„Na tu chystáme auta a nakladače několik týdnů, multifunkční vozy dostávají zimní nástavby, montujeme na ně radlice a všechny prošly technickou přípravou, aby byly pro zimu v bezvadném stavu,” říká ředitel technických služeb Zbyněk Koblížek.    

Připravená technika

Během zimy drží 24-hodinovou službu technik, který neustále sleduje předpověď počasí a v případě klimatických podmínek pro vznik námrazy projíždí město.

„Pokud zjistí závadu ve sjízdnosti, vyjíždí naše technika nejpozději v pracovní dny do 30 minut a mimo pracovní dny do 60 minut,” říká vedoucí provozovny údržby komunikací Vladimír Hurník. Vzhledem k držení pohotovostí zaměstnanci technických služeb je doba prvních výjezdů většinou kratší.     
Připravená technika

V zimě se technické služby starají o schůdnost 166 kilometrů chodníků a sjízdnost 118 kilometrů vozovek. Pro údržbu chodníků jsou určeny čtyři multikáry s pluhem a sypačem a pět malých traktůrků s radlicemi. O vozovky se postarají čtyři velké sypače a tři traktory. V případě, že bude potřeba odvážet sníh z města, jsou připraveny tři nakladače a pět nákladních automobilů. Šest aut se bude starat o rozvoz materiálu pro ruční posyp schodišť a pro techniku nedostupných chodníků. Ten mají na starosti pracovníci provozoven údržby komunikací a veřejné zeleně. Nováčky v zimní údržbě je nová multikára a nakladač, které nahradily své předchůdce, kteří již dosloužili.    

Podle situace se komunikace ošetřují solí, drtí nebo pískem. Už několik let používají technické služby na posyp schodišť posypový materiál ekogrit.

„Jeho výhoda je v tom, že se schodiště neničí a po zimním období se rozmělní, čímž se částečně sníží náklady při jarním blokovém čištění města na úklid posypového materiálu,” vysvětluje Vladimír Hurník. Zásob posypových materiálů mají technické služby dostatek.

Pro Ústeckenovinky.cz Petra Lípová, Technické služby města Chomutova, přisp. organizace

(lh,usteckenovinky.cz,foto TSmCh)