Svátek má: Nora

Regiony

Velikost textu:

Z Chomutova postupně mizí desítky tun listí

Z Chomutova postupně mizí desítky tun listí

Chomutovské technické služby odvezly letos z ulic Chomutova až 50 tun spadaného listí. Spoustu práce mají ale ještě před sebou. Každoročně se totiž z města odklidí ohromné množství listí - až přes sto tun.

Ilustrační foto
17. listopadu 2019 - 07:00

“Shrabané listí již tradičně končí v kompostárně, kde z něj přes zimu vznikne kompost. Ten si lidé následně mohou na jaře zdarma odvézt na své zahrádky,” informoval ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek. 

Foto z úklidu

Největší množství listí je tradičně v parcích, kde roste velké množství stromů a keřů, a tady se jako první začíná i s jeho úklidem. Jedná se především o parčíky v ulicích Táboritská, Chelčického a park T. G. Masaryka.

“Sběrem listí se zabývá deset až patnáct lidí. Mimo klasického pracovního náčiní jako jsou hrábě, mají k dispozici třeba i speciální vysavače na listí, fukary a malé traktůrky. S odvozem pak pomáhají malé náklaďáky, ale třeba i velké avie,” připomenul vedoucí provozovny veřejné zeleně Daniel Voborník.  Ze silnic a chodníků odstraňují listy samosběry.  


Desítky tun listí se z chomutovských ulic odklízejí postupně. V podstatě celý podzim až do prvního sněhu a následně se staré listí vyhrabává ještě na jaře. Listí totiž nelze nechat všechno nejdříve opadat a pak sebrat najednou.

„Při vlhku a dešti je totiž velmi kluzké a hrozil by úraz či nehoda na komunikacích. Úklid je proto důležitý z důvodu bezpečnosti,“ doplnil Voborník.  Je to ale také důležitý zdroj živin pro stromy a keře. V parcích a kolem stromů, kde spadané listí nepřekáží, se proto nechává přirozenému zetlení. Z keřů se listí třeba nevyhrabává vůbec.

Shrabané listí končí v kompostárně, kde z něho za pár měsíců vznikne kompost, který je následně zadarmo nabízen široké veřejnosti. O kompost je mezi Chomutovany zájem. Největší vždy zjara, kdy z kompostárny zmizí až padesát tun za měsíc. Část používají Technické služby na hnojení městských záhonů.     

Pro Ústeckenovinky.cz Petra Lípová, Technické služby města Chomutova, přisp. organizace

(lh,usteckenovinky.cz,foto TSmCh)