Svátek má: Dana

Regiony

Velikost textu:

Vzácný orlovec říční již může zahnízdit

Vzácný orlovec říční již může zahnízdit

Společnou akci za sebou mají montéři z ČEZ Distribuce a pracovníci Národního parku České Švýcarsko.

Připravené hnízdo pro orlovce říčního
20. listopadu 2022 - 07:00

Ruku v ruce spolu kousek od obce Rybniště (okr. Děčín) instalovali na příhradový stožár velmi vysokého napětí 35 kV hnízdící výstelku do umělého hnízda pro vzácného orlovce říčního. Toto hnízdo je jediné v České republice.

Bohužel již tento druh v České republice aktuálně nehnízdí. Poslední hnízdění bylo zaznamenáno před více jak 100 lety. Na vině byl člověk, který tento druh cíleně pronásledoval. V současné době již orlovci opět hnízdí nedaleko našich hranic v Polsku a zejména východním Německu. Podle zkušeností ze Saska, orlovci velmi často hnízdí na sloupech vysokého napětí, v některých oblastech prakticky výhradně. Naším cílem bylo a stále je přilákat orlovce k hnízdění a vrátit tento druh do naší přírody a také díky cílenému umístění předejít tomu, že orlovci případně sami zahnízdí na nevhodném místě, kde by následně komplikovali provoz a údržbu linky vysokého napětí,“ vysvětluje Jakub Juda ze Správy Národního parku České Švýcarsko.

Lokalitou v okolí Rybniště orlovci pravidelně migrují. Je zde hned několik rybníků, kde orlovec loví svoji potravu, kterou tvoří výhradně ryby. I proto se lokalita nabízela jako nejvhodnější pro instalaci hnízda. „Elektromontéři vystoupali s plošinou do dvacetimetrové výšky, zkratovací soupravou zajistili vypnuté vedení a následně mohl jeden z energetiků vyvést plošinou i ornitologa. Ten pak do připraveného kovového koše naskládal větve, suché listy i další přírodní materiál tak, aby migrující orlovce nalákal k zahnízdění,“ vysvětluje postup prací Jiří Zapadlo, vedoucí odboru Sítě Sever ČEZ Distribuce.Jedná se o jeden z mnoha příkladů spolupráce ČEZ Distribuce s Národním parkem České Švýcarsko, mezi které patří například ořezy stromů okolo elektrického vedení, instalace ochran ptactva zamezující úhynům ptáků na sloupech elektrického vedení nebo výpomoc při letošním rozsáhlém požáru ve Hřensku.

„Akce proběhla naprosto bez problémů a hnízdo je znovu připravené. Teď už musíme jenom čekat a doufat,“ dodává Jakub Juda.

Ústeckénovinky.cz informovala Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:cez)
Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%