Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Vracejí se pravidelně. A nejsou to lososi!

Vracejí se pravidelně. A nejsou to lososi!

Tání sněhu koncem zimy a jarní deštivé počasí jsou také v Českém Švýcarsku důvodem vyšších průtoků vody ve zdejších potocích a řekách. 

Zátiší s odpadky
12.březen 2017 - 07:00

Voda s sebou bohužel unáší také značné množství především plastových odpadů, které se tak z obcí či měst před národním parkem dostávají do jeho nitra. Tento nežádoucí efekt nastává především na říčkách Křinice a Kamenice.


Jarní voda s sebou přináší odpadky z měst a obcí před národním parkem bohužel pravidelně. Většinu naplavených odpadků z řek v dalších týdnech a měsících odstraňují dobrovolníci.

„V přírodně velmi cenných místech se bohužel každý rok znovu a znovu setkáváme se smutnými obrazy. Tato zátiší s odpadky jsou nejen neestetická, ale především pro zvířata také nebezpečná, neboť mohou plastové části pozřít nebo se do nich zachytit. A to nejen v národním parku, ale prakticky kdekoli, kam se odpadky dostanou,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko.

Podnikání se na severu Čech nejvíc daří v Ústí


Část odpadků národním parkem propluje a pokračuje dál Labem k Severnímu moři, zbývající část se zachytí na nejrůznějších místech zdejších říček. Správa každoročně vydá na likvidaci stovek kilogramů odpadků vylovených z řek řádově vyšší desetitisíce korun. Výdaje se v přijatelných mezích drží zejména proto, že se sběrem naplaveného odpadu často pomáhají dobrovolníci.

Ti se do pomoci zapojují jak v rámci jednorázových firemních nebo klubových akcí, tak i pravidelných sběrů, jako je tomu v případě iniciativy hráčů celosvětové hry Geocaching nazvané Cash In Trash Out (zkr. CITO). Právě „geocacheři“ se na první sběr odpadků do parku chystají již v příštím týdnu. Správa národního parku všem dobrovolníkům děkuje jak za sběr odpadků v minulosti, tak i za všechny akce budoucí.

Pro Ústeckénovinky.cz Tomáš Salov, tiskový mluvčí, Správa NP České Švýcarsko.

(lh,usteckenovinky.cz,foto Václav Sojka)