Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Valdštejnové – lvi ve službách císařů

Valdštejnové – lvi ve službách císařů

Na zámku Duchcov byla slavnostně otevřena nová instalace Valdštejnové – lvi ve službách císařů, která připomíná nejvýznamnější příslušníky z rodu Valdštejnů.

Ilustrační foto z akce
2. srpna 2020 - 07:00

S nimi je spojen největší rozkvět duchcovského panství i zámku.

„Historie i kulturní dědictví hrají v našem životě významnou roli. Je proto důležité si jednou za čas připomenout nejen významné mezníky našich dějin, ale i osobnosti, které se o ně zasadili. Valdštejnové nepochybně patří k rodům, které zásadně ovlivnily společensko-historický vývoj a obohatily kulturu naší země,“ sdělil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který se zúčastnil slavnostního otevření expozice..

Nová instalace v jižním křídle piana nobile na zámku Duchcov tematicky rozšiřuje stávající průvodcovské trasy zámku a představuje duchcovsko-litomyšlskou větev rodu Valdštejnů. Ti v 17. a 19. století položili základ bohatého kulturního dědictví. Interiéry zámku jsou zařízeny podle inventáře z roku 1888 z doby Jiřího Viléma Valdštejna a jeho manželky Pascaliny Metternichové. Trasa je doplněna panelovou výstavou o významných příslušnících rodu. Instalace patří k výstupům projektu Valdštejnové – lvi ve službách císařů, který tvoří součást dlouholetého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů a v jehož rámci se na různých území České republiky uskuteční tematické výstavy, série odborných přednášek o době Valdštejnů či kulturní a hudební akce.

Valdštejnové patří k nejstarším šlechtickým rodům na území Čech. Své jméno odvozují od hradu Valdštejn u Turnova, který v druhé polovině 13. století založil jeden ze členů starobylého rodu Markvarticů užívající erbovní znamení lva či lvice. Větvení rodu Valdštejnů a s tím spojené drobení majetku dlouho bránilo vzestupu rodiny mezi vyšší šlechtu. Od 16. století se postupně některým příslušníkům rodu dařilo prosadit ve službách císařů a zaujmout posty na významných zemských úřadech i pozicích v armádě.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,usteckenovinky.cz,foto web UK)