Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

V Ústí se poběží za hrdiny 20.století

V Ústí se poběží za hrdiny 20.století

Za Miladu na Miladě, tak zní podtitul prvního ročníku Běhu pro paměť národa, který pořádá 11.května v Ústí nad Labem spolek Už tam budeeem?! ve spolupráci s organizací Post Bellum, jímž odkazuje na Miladu Horákovou, popravenou dne 27.června 1950.

Ilustrační foto
5. května 2019 - 07:00

Závod je otevřen jak nadšeným běžcům tak široké veřejnosti, která chce podpořit jeho myšlenku a strávit příjemný den v přírodě. Kromě nejznámější oběti komunistického režimu Milady Horákové mohou účastníci svůj sportovní výkon věnovat některému z odsouzených politických vězňů, těm kteří přežili holocaust, československým letcům v řadách RAF, disidentům, jenž byli v dobách komunismu trestáni za kritický názor či jakémukoliv neznámému pamětníku ze svého okolí.

“Na závodníky čeká několik možností. Pro méně zdatné běžce je připravena kratší trasa 5 kilometrů v okolí jezera Milada, pro zkušenější běžce potom dva okruhy o celkové délce 10 kilometrů. Pro ty, kteří neběhají, je připravena trasa dlouhá symbolický 1 kilometr, kterou je možné ujít pěšky či pomalu zaběhnout. Pro děti pak chystáme dle věku dětské trasy i s odměnami a to 05, a 1 kilometr. Vybere si opravdu každý,“ představuje běh předseda spolku Už tam budeeem?! Dušan Oslej.Zaplacením startovného účastníci přispívají na dokumentaci vzpomínek pamětníků a rozšiřování sbírky Paměť národa, která je volně přístupná zájemcům na webových stránkách projektu. Spolu s během probíhá v centru Ústí nad Labem také doprovodná venkovní výstava, která seznamuje veřejnost s osudy aktérů nejzásadnějších událostí 20. století a je již v těchto dnech k vidění naproti budově Veřejného sálu Hraničář.

Registrace k závodu stejně jako její start proběhne v sobotu 11. května v odpoledních hodinách na parkovišti jezera Milada (příjezd od Předlic).

Pro Ústeckenovinky.cz Anna Wünschová, Běh pro paměť národa

(lh,usteckenovinky,cz,foto Dušan Oslej)