Svátek má: Ilja

Regiony

Velikost textu:

V Mukově vzpomněli pietním aktem na americké hrdiny

V Mukově vzpomněli pietním aktem na americké hrdiny

Vzpomínkové akce u příležitosti 73.výročí sestřelení amerických letců při náletech na teplický region v průběhu 2.světové války se v sobotu 22.července v Mukově nedaleko Bíliny spolu se zástupci řady institucí zúčastnil také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Památník v Mukově
30. července 2017 - 07:00

Symbolicky nad Mukovem během uctění památky několikrát přeletělo letadlo. Na pietní akt dorazil také zástupce amerického velvyslanectví v Praze John Fischer, zástupce velvyslanectví Francie v Praze Bruno Bucherie, poslanec Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček či starostka Hrobčic Jana Syslová.


Projev přednesl i John Fischer z amerického velvyslanectví v Praze.

Pietní akt, který dopoledne započal u pomníku sestřelených amerických letců v Mukově, pokračoval vzpomínkovou akcí u pomníku americkým letcům Teplice – Písečný vrch.  Organizátorem byl Severočeský letecký archiv Teplice, Jednota Československé obce legionářské v Teplicích, Český svaz bojovníků za svobodu a orgány a organizace regionu.


Foto z akce

Při náletu 21. července 1944, který provádělo 143 amerických bombardérů 15. letecké armády USA ze základen v jižní Itálii, byly nad Mosteckem a nejbližším okolí sestřeleny čtyři stroje. Jeden se zřítil u Křížatek, dva do ulic města Teplice a další nedaleko obce Mukov na Bílinsku. Při těchto haváriích nebo těsně po nich zahynulo 22 letců.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,usteckenovinky.cz,foto Ústecký kraj)