Svátek má: Oldřiška

Regiony

Velikost textu:

V Mukově a Teplicích pietou uctili památku amerických letců

V Mukově a Teplicích pietou uctili památku amerických letců

Pietním aktem u pomníků v Mukově a na Písečném vrchu v Teplicích uctili v sobotu památku amerických letců sestřelených 21.července 1944 nad Teplickem.

Pomník amerických letců
26. července 2020 - 07:00

Květinový věnec Ústeckého kraje přijel k pomníku v obci Mukov položit hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Pietní akt, který dopoledne započal u památníku sestřelených amerických letců v Mukově, pokračoval vzpomínkovou akcí u pomníku americkým letcům v Teplicích na Písečném vrchu.  Organizátory byly Severočeský letecký archiv Teplice, z. s., Jednota Československé obce legionářské Teplice, Český svaz bojovníků za svobodu a město Teplice společně s místními obecními samosprávami. Součástí akce k 76. výročí Dne amerických letců byl tradičně průjezd „Konvoje osvobození“ v podobě historických vojenských vozidel z druhé světové války.

Kromě hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka u pomníku v Mukově za hojné účasti místních obyvatel promluvila i starostka obce Hrobčice Jana Syslová a zástupce vojenského přidělence Velvyslanectví USA plk. Cantrell. Mluvčí vzdali hold památce padlých letců, připomněli hrůzy války a ocenili spolupráci obou zemí při obraně demokracie a svobody.

Při náletu dne 21. července 1944, který provádělo 143 amerických bombardérů 15. letecké armády USA ze základen v jižní Itálii, byly nad zdejším regionem a nejbližším okolím sestřeleny čtyři bombardéry. Jeden se dle historiků zřítil u Křížatek, dva do ulic města Teplice a další nedaleko obce Mukov na Bílinsku. Při těchto haváriích nebo těsně po nich zahynulo celkem 28 letců, přičemž v Teplicích byli lynčováni davem místních obyvatel. V Oseku byl jeden letec zastřelen. Památník v Mukově byl slavnostně odhalen v roce 2015 a nachází se u barokního kostela svatého Prokopa z roku 1760.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,usteckenovinky.cz,foto web UK)