Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

V LItoměřicích si připomněli výročí 17.listopadu

V LItoměřicích si připomněli výročí 17.listopadu

„Chraňme si svobodu a demokracii,“ znělo v sobotu během vzpomínkového aktu v Litoměřicích v podloubí radnice u bronzové pamětní desky.

Ilustrační foto z akce
19. listopadu 2018 - 07:00

Jeho účastníci si připomněli události 17. listopadu roku 1939 a zároveň 29. výročí Sametové revoluce. Na významný Den boje za svobodu a demokracii společně zavzpomínali členové místní organizace Konfederace politických vězňů, skauti, obyvatelé města, starosta Ladislav Chlupáč, místostarosta Karel Krejza a další zástupci městského úřadu.

Foto z akce

„Vzpomínáme na události roku 1939, kdy bylo po pohřbu Jana Opletala popraveno 9 studentů a přes 1200 dalších posláno do koncentračního tábora. Dále také výročí pádu komunismu roku 1989. Díky těmto historickým milníkům můžeme říct, že žijeme ve svobodném demokratickém státě,“ uvedl starosta Ladislav Chlupáč, který zároveň připomněl, že je potřeba o svobodu a demokracii pečovat. „Náš stát není ani teď dokonalou demokracií. Snad ani za minulého režimu jsem necítil tak zásadní názorové rozdělení, jako je tomu dnes. Před devětadvaceti lety jsme dostali dar svobody, tak se pokusme o něj nepřijít,“ doplnil slova starosty Zdeněk Bárta, bývalý evangelický farář, který stál v čele Sametové revoluce v Litoměřicích v roce 1989.


Následně se účastníci vzpomínkového aktu přesunuli k Hospici sv. Štěpána na Rybářské náměstí, kde zástupci radnice společně zasadili lípu.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto město Litoměřice)