Svátek má: Alexandr

Regiony

Velikost textu:

V Litoměřicích přibyly další podzemní kontejnery

V Litoměřicích přibyly další podzemní kontejnery

Již jedenáctá trojice podzemních kontejnerů na separovaný odpad byla v listopadu nainstalována v Litoměřicích. Tentokrát uprostřed ulice Alfonse Muchy na sídlišti v Pokraticích.

Ilustrační foto z akce
25. listopadu 2020 - 07:00

Vítanou novinkou je pedálový systém. „Dříve lidé museli sahat na víka, aby si kontejnery otevřeli, což bylo nehygienické. Vyslyšeli jsme jejich připomínky a nyní stačí sešlápnout pedál vespod a víko se otevře. Tento systém jsme doplnili i u sedmi kontejnerů, kde chyběl,“ sdělil Pavel Gryndler, vedoucí Odboru životního prostředí na Městském úřadu v Litoměřicích.

Budovat ve městě nádoby na odpad zapuštěné do země má hned několik důvodů.

„V současné době jsou podzemní nebo polopodzemní kontejnery trendem. Instalujeme je především kvůli jejich objemu, který nezabere místo na chodníku, působí i více esteticky a měly by být odolnější vůči vandalismu. Dalšími výhodami jsou určitě eliminace zápachu nebo zabránění jejich vybírání,“ vyjmenovala Kristýna Slabochová, referentka správy odpadového hospodářství na MěÚ Litoměřice.

Podzemní kontejnery se bohužel nedají umístit všude, kde by město chtělo. Musí se brát v potaz různé sítě, vodovody, plynovody apod., které komplikují jejich zavedení. Kontejnery na plast a papír, které mají objem pět kubíků, se vyvážejí jednou týdne, na sklo (tři kubíky) jednou za 4 týdny.


Podzemní kontejnery jsou občany hojně využívány. „Problémem občas je, že do nich někdo nešikovně nastrká například karton, který ucpe vhazovací prostor a dál už tam nikdo nic nedá. Prosíme občany, aby si na to dávali pozor,“
apeluje na veřejnost Kristýna Slabochová.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto web města Litoměřice)