Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

Ústí nad Labem si v bezpečnosti provozu během půl roku pohoršilo

Ústí nad Labem si v bezpečnosti provozu během půl roku pohoršilo

Osmé nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy má zatím Ústí nad Labem. Během prvních šesti měsíců tohoto roku zde bylo evidováno 637 nehod, z nichž 12 bylo vážných nebo smrtelných.

Ilustrační foto
22. listopadu 2022 - 07:00

Z 16 obcí s rozšířenou působností Ústeckého kraje se 10 z nich nevyhnulo smrtelným či těžkým nehodám. Vyplývá to z výsledků GČP INDEXu za první pololetí roku 2022.

Ústí nad Labem - GČP INDEX vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách v zastavěné oblasti krajských měst a nově také všech 206 obcí s rozšířenou působností. Index je vztažený k počtu obyvatel daných obcí. Čím vyšší je jeho hodnota, tím je dopravně bezpečnostní situace horší.

JAK SI VEDOU OSTATNÍ KRAJSKÁ MĚSTA

Podle výsledků GČP INDEXu za první pololetí roku 2022 se nejbezpečněji jezdilo v Hradci Králové, kde při 393 dopravních nehodách byly těžce zraněny 2 osoby. Umístil se tak na nejvyšší příčce v bezpečnosti silničního provozu mezi krajskými městy. Navíc si o čtyři příčky polepšil oproti minulému roku. Na druhém místě skončily Pardubice, na třetím Liberec.

Na opačném konci se na 11. místě objevil Zlín, na 12. pozici Brno a nejhorší, 13. místo, obsadily České Budějovice. Zde byly při 396 dopravních nehodách 2 osoby usmrceny a 19 osob těžce zraněno.

V PĚTI KRAJSKÝCH MĚSTECH SE NEHODY OBEŠLY BEZ ÚMRTÍ. PRAHA MÁ NEJHORŠÍ VÝSLEDKY OD ROKU 2013

Dobrou zprávou je, že silnice v Jihlavě, Karlových Varech, Liberci, Pardubicích a Hradci Králové se letos obešly bez smrtelných nehod. V absolutních číslech bylo nejvíce osob usmrceno v Praze (12), Brně (4) a Ostravě (3). V hlavním městě byla v uplynulém půlroce evidovaná nejvyšší hodnota indexu od roku 2013, když při 7 736 dopravních nehodách bylo 12 osob usmrceno a 86 osob těžce zraněno. Celkově na silnicích krajských měst během prvních šesti měsíců tohoto roku přišlo o život 25 osob (meziročně o 3 méně) a těžce se zranilo 217 osob (meziročně o 81 více).

DETAILNÍ POHLED NA BEZPEČNOST PROVOZU V ÚSTECKÉM KRAJI I V OBCÍCH S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ

GČP INDEX mimo krajská města srovnává také všechny obce s rozšířenou působností. Z celkem 206 obcí se 80 z nich neobešlo v letošním roce bez smrtelné a těžké dopravní nehody. Pozitivní zprávou je, že dvě třetiny obcí se úmrtím a vážným zraněním vyhnuly.
Nejvyšší hodnota indexu, a tedy i nejhorší výsledky na Ústecku byly zaznamenány v Kadani, Lovosicích a Rumburku.ZRANITELNÍ ÚČASTNÍCI: NOVÝ POHLED NA NEHODY VE MĚSTECH

GČP INDEX od letošního roku umožňuje srovnání měst a obcí podle závažnosti nehod s účastí tzv. zranitelných účastníků silničního provozu, tedy chodců, cyklistů a motocyklistů. Jde tak o sledování výhradně těch nehod, při nichž byly usmrceny či těžce zraněny vyjmenované kategorie účastníků silničního provozu. Hodnota indexu zranitelných účastníků udává poměr těžkých a smrtelných nehod zranitelných účastníků k počtu nehod s jejich účastí.

Ústí nad Labem v tomto ohledu nebodovalo, ze všech krajských měst se umístilo až na sdíleném  11. - 12. místě s celkovým počtem 60 nehod, při nichž zemřel jeden člověk a 11 jich bylo těžce zraněno. Horší výsledky vykázal ve sledovaném období už jen Zlín.

Nejbezpečnějším krajským městem v této oblasti se v letošním roce staly Pardubice, na druhém místě skončil Hradec Králové, na třetím pak Liberec.

V celkem 134 městech nedošlo v roce 2022 ke smrtelným a těžkým nehodám zranitelných účastníků silničního provozu.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:arch.)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%