Svátek má: Oleg

Regiony

Velikost textu:

Ústecký kraj podpoří rozvoj venkova, kulturu i turismus

Ústecký kraj podpoří rozvoj venkova, kulturu i turismus

Zastupitelé Ústeckého kraje dnes schválili rozdělení 26, 5 milionu korun na projekty pro rozvoj venkova i dotace na kulturu. V nově zřízeném programu na podporu rozvoje infrastruktury cestovního ruchu bude mezi žadatele rozdělno 11, 5 milionu korun.

Ilustrační foto
8. září 2021 - 07:00
 
„Jsem rád, že se i přes napjatý krajský rozpočet podařilo zajistit finance na projekty malých obcí. Při diskusích o rozvoji našeho kraje se totiž na venkov často zapomíná. Těch 135 podpořených projektů je smysluplnou investicí do zlepšení života v kraji,"
vysvětlil radní pro regionální rozvoj Michal Kučera. 

Obce si díky krajské pomoci budou moci zaplatit tvorbu projektových dokumentací a dotačních žádostí, zlepšení stavu veřejné zeleně, opravy staveb i chodníků a komunikací. „Navíc jsme vyhlásili soutěž o nejzajímavější rozvojové aktivity malých obcí – pro ty nejlepší jsme vyčlenili půl milionu korun," dodal Kučera.
 
Zastupitelé schválili taky rozdělení dotací na kulturu. „Nastavil jsem systém tak, aby se rok po roku zvyšovala částka na dotace pro živou kulturu," řekl náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák a dodal, že už v tomto roce se částka zvýšila o více než 10 milionů korun. Kraj taky omezil počet akcí zařazených do tzv. rodinného stříbra, a uvolnil tak další statisíce korun na podporu dalších kulturních projektů.Zastupitelé posvětili dotace na obnovu památek a na činnost stálých profesionálních divadel a hudebních těles.
 
Schválen byl také zcela nový program určený na výstavbu ploch pro karavanové stání a budování útulen, nocležen a příbytků v přírodě. „Je před námi hodně práce při budování vkusné a funkční turistické infrastruktury. Ve Spojencích razíme  ideu podpory individuální turistiky, abychom si naší krajinu nenarušovali necitlivými megaprojekty. Toto je jedna z cesta," vysvětlil náměstek Řehák.(rp,usteckénovinky.cz,foto:arch.)