Svátek má: Igor

Regiony

Velikost textu:

Ústecko: Kdo může, fetuje? Celníci se nestačí divit

Ústecko: Kdo může, fetuje? Celníci se nestačí divit

Sotva celníci po ukončení nouzového stavu odešli v Ústeckém kraji ze státní hranice se Saskem, vrátili se zpět do ulic kontrolovat náklad vozidel v příhraničí, a legálnost zboží v obchodech.

Ilustrační foto
29. června 2020 - 07:00

Přitom se celníci nestačili divit, když začátkem června objevili drogy na Ústecku u více osádek zastavených vozidel.Letos v Ústeckém kraji policisté vyšetřují od začátku ledna na 200 případů nedovolené výroby a šíření drog.  

Celnický pes vyčmuchal heroin

Nejenom v ústeckém okresu celníci nacházejí v kontrolovaných vozech marihuanu a pervitin, ale pozadu není ani Teplicko. Při noční silniční kontrole 24. června na silnici č. I/8 v Dubí celníci zastavili ke kontrole osobní vozidlo VW Multivan s německou registrační značkou. Osádku tvořil 60 letý muž a 37 letá česká spolujezdkyně. Služební pes celnickým kolegům poradil, aby se podívali do béžové kabelky patřící ženě.

„Při prohlídce kabelky jsme nalezli injekční stříkačky, jehly a černé pouzdro se zatahovacími sáčky. Ve dvou sáčcích se nacházela látka nahnědlé barvy. Test Detect 4 Drugs pozitivně reagoval na heroin. Celníci přivolali policejní hlídku, která si Češku i s heroinem převzala k dalšímu šetření,“ uvedl Nejedlý z ústeckého celního úřadu.

Drogové žně v Ústí n. L.
Vesele bývá také v Ústí nad Labem. Např. celníky bylo kontrolováno v nočních hodinách vozidlo TAXI značky Citroen C5. Při kontrole služební pes označil zákazníka - devětatřicetiletého Ukrajince. Ten měl u sebe látkový sáček, který obsahoval koženou peněženku. Uvnitř se v jedné z přihrádek peněženky nacházela složená bankovka s marihuanou, papírový kapesníček s marihuanou, a ještě další dva složené papírky s marihuanou.

„Celkem celníci odhalili 5,6 g drogy. Devětatřicetiletého Ukrajince, včetně konopí známého jako marihuana, celníci předali na místě přivolané policejní hlídce,“ uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu, a dodal: „Ani 24letý taxikář nevyvázl z kontroly s čistým štítem. Celníci v aplikaci CEPAN (celní evidence plateb a nedoplatků) zjistili, že má evidovaný nedoplatek 300 korun, který na místě uhradil.

Při další silniční kontrole v Ústí nad Labem na Masarykově třídě zastavili celníci Seat Toledo z Ústeckého kraje. Osádku tvořili tři muži. Služební pes označil kapsu jednoho spolujezdce.

„Muž byl vyzván, aby vyndal obsah kapsy, ale při tom se snažil ukrýt v dlani malý igelitový sáček. Uvnitř sáčku byla bílá krystalická látka. Test na místě prokázal, že šlo o pervitin,“ popsal další případy Nejedlý.
Dodal, že podobně během jednoho dne v Ústí nad Labem celníci odhalili drogu ve dvou vozidlech. V prvním případě ve Všebořicích celníci kontrolovali pražský Ford Focus. Služební pes se pozdravil s osádkou vozu (tři muži a jedna žena) a vybral jednoho muže jako adepta na zatčení.

„V kapse muže celníci nalezli cigaretu marihuany a zatahovací sáček s pervitinem. Služební pes projevil zájem též o kapsu ženy. Měla v ní zatahovací sáček s téměř gramem pervitinu. Muže i ženu celníci na místě také předali policejní hlídce ze Všebořic,“ dodal Nejedlý.

V obchodě nabízeli k prodeji rostliny konopí
Ke kurióznímu fetovacímu příběhu došlo na Děčínsku. Květináče se vzrostlými rostlinami konopí, z kterého se získává marihuana, objevili ústečtí celníci při kontrole prodejny smíšeného zboží na Děčínsku v Markvarticích.

Při vstupu do provozovny hlídka slušně pozdravila a potom vytřeštila oči. V nabídce rostlin na pultech u vchodu viděla též osm květináčů s rostlinami konopí.

Celníci se poradili také se svým služebním psem. Na jeho doporučení zašli až na krytou uzavřenou prodejní verandu. Celníci tam uviděli mezi ostatními květinami dalších 22 květináčů s pěkně vzrostlými rostlinami konopí vysokými 10 až 30 centimetrů.

V tomto případě se prokázala pravdivost pořekadla „Komu se nelení, tomu se zelení.“ Zákazníci, kteří si včas zakoupili květináče s drogově voňavou rostlinou, budou mít letos privátní drogovou sklizeň. Kdo otálel, nebude mít nic. Celníci se o to postarali.


„Provedený test reagoval pozitivně na kanabis. Celníci objevili malou pěstírnu konopí určenou k výrobě marihuany. Pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami byl případ i s 30 rostlinami konopí na místě předán službě kriminální policie a vyšetřování v Děčíně. Třiatřicetiletému Asiatovi hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ uvedl Jiří Novotný z ústeckého celního úřadu.  

Pro Ústeckenovinky.cz fr

(lh,fr,usteckenovinky.cz,foto archiv)