Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Ústecká zoo: Světový den zvířat a padesátiny orangutana Ferdy

Ústecká zoo: Světový den zvířat a padesátiny orangutana Ferdy

V sobotu 5.října se v ústecké zoo slavil Světový den zvířat, ten souvisí s datem 4. 10., které připomíná jako den úmrtí svatého Františka z Assisi proslulého láskou ke všemu živému, v České republice se slaví od roku 1994.

Ferda
6. října 2019 - 07:00

Během dne byl jako hlavní bod programu připravena oslava 50.narozenin orangutana Ferdy.  Toto životní jubileum činí tohoto křížence orangutana bornejského a sumaterského nejstarším jedincem v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Ferda se narodil v německé Zoo Frankfurt a do ústecké zoo přišel v roce 2002 z pražské zoologické zahrady, kterou v daném roce postihly ničivé povodně.

Součástí programu měly být i křtiny mláděte tučňáka brýlového, které z důvodu úhynu nemohou proběhnout.

„Mládě se jevilo zcela zdravé, chodilo plavat do velkého bazénu a nic nenasvědčovalo zdravotnímu problému. Ze dne na den se začalo držet stranou, proto bylo přesunuto do vnitřní ubikace, kde se zjistilo, že špatně dýchá. I přes okamžitou léčbu se ho nepodařilo zachránit. Následnou pitvou bylo zjištěno, že se jednalo a aspergilózu, na kterou jsou tučňáci velice citliví a prakticky vždy končí onemocnění úhynem,“ sděluje zástupce ředitele pro zoologii a zahradnictví Ing. Lukáš Štěrba.Se začátkem měsíce října se změnila i otevírací doba zoo, začala platit tzv. přechodná sezóna.

„Zoo je otevřena od 9.00 do 17.00 hodin.  Během celého měsíce mohou návštěvníci shlédnout ještě několik předváděcích akcí a setkání u zvířat - krmení tuleňů - víkendy, 10.00 hodin a 15.30 hodin, enrichment u orangutanů - denně, 10.15 hodin, setkání u tučňáků - denně, 10.30 hodin, cvičení slonů -  denně, za příznivého počasí, 11.30 hodin s půlhodinou tolerancí, krmení piraň - sobota, 12.15 hodin a cvičení u slonů - denně, 14.30 hodin,“ dodává  Nikola Roštejnská, tisková mluvčí zoo.

(red,ustevkenovinky.cz,foto:zoousti)