Svátek má: Erika

Regiony

Velikost textu:

Teplické Café Nobel: Zkamenělá smrt

Teplické Café Nobel: Zkamenělá smrt

Nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie, studuje zkamenělé pozůstatky po činnosti dávných živočichů: šlépěje, doupata, stopy po lezení.

Mortichnia
15. března 2023 - 07:00

Dozvíme se z nich nejen to, jak zvířata v minulosti vypadala, jak se chovala, kde žila, ale velmi vzácně i to, jaký osud je na konci životní cesty postihl. Tzv. mortichnia, stopy umírání a smrti živočichů, představí ve čtvrtek 16. března ve své přednášce na hvězdárně v Teplicích paleontolog Richard Pokorný z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Svět fosilií je pro nás úžasným, ale stále jen lehce pootevřeným oknem do historie života na Zemi. K jeho poznání využíváme celou řadu paleontologických věd, z nichž jednou je právě ichnologie zkoumající tzv. ichnofosilie. Mortichnia patří mezi nimi k těm nejvzácnějším. „V přednášce budete seznámeni i s některými novými objevy, především z oblasti Předního východu,“ zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS., vede na FŽP UJEP katedru životního prostředí a vyučuje předměty související s neživou přírodou; založil též Institut Julia von Payera pro výzkum Arktidy a Subarktidy sdružující specialisty napříč UJEP s profesním vztahem k biotopům v chladných oblastech Země. Sám se zabývá fosilními společenstvy těchto oblastí a speleologií, do Arktidy (a nejen tam) také rád a pravidelně cestuje. Výsledky své práce publikuje v českých i zahraničních časopisech a je autorem nebo spoluautorem několika publikací. Mezinárodního ohlasu dosáhla jeho kniha Mineral resources in Iceland: Coal mining, vydaná britským nakladatelstvím Cambridge Scholars Publishing.Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h. Místo si můžete rezervovat na adrese: .zc.ecilpetpah@pah Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia, časopis Vesmír a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

Ústeckénovinky.cz informovala Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí, UJEP.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:Richard Pokorný)Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
52%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
24%