Svátek má: Dana

Regiony

Velikost textu:

Teplické Café Nobel: Posádky v kosmické izolaci

Teplické Café Nobel: Posádky v kosmické izolaci

Ve 21. století se plánují dlouhodobé pilotované lety do blízkého i hlubokého vesmíru, ale také výstavba nových orbitálních a planetárních základen.

Kateřina Bernardová, tým „KOSMOW"
19. dubna 2023 - 07:00

K tomu je nezbytné věnovat se dopadům na člověka a malou sociální skupinu, kosmickou posádku, v oblasti psychologické, psychosociální, fyziologické, lékařské a zdravotní. Ve čtvrtek 20. dubna o tom budou na hvězdárně v Teplicích povídat členové týmu „KOSMOW“ pod vedením psycholožky a výzkumné pracovnice Kateřiny Bernardové. Tým funguje pod hlavičkou Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ve spolupráci se společností QED GROUP doc. MUDr. Radvana Bahbouha, Ph.D.

Základem přípravy kosmických posádek na pilotované lety je sociální akční výzkum a metoda Sociomapování. „Řeč bude o mezinárodním projektu ‚SIRIUS‘, ale také o autorsky vlastní pilotní výzkumné studii ‚AQUAKOSMOW 10‘, realizované s týmem potápěčů v létě 2021 ve Slověnickém mlýně u Českých Budějovic,“ zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Vedoucí českého výzkumného týmu „KOSMOW“ Kateřina Bernardová z Fakulty sociálně ekonomické UJEP a společnosti QED GROUP nabídla do oblasti mezinárodního kosmického výzkumu vlastní komplexní model SOCIÁLNÍHO AKČNÍHO VÝZKUMU, včetně intervenčního a rozvojového přístupu, ke zkoumání a podpoře fungování kosmických posádek a dalších týmů různých exponovaných profesí – vojáků, potápěčů, záchranářů, hasičů, policistů atp. Model byl vytvořen, rozvíjen a ověřován expertním týmem v prostředí českých ozbrojených sil v průběhu 25 let.

Tým „KOSMOW“ působí od roku 2016 v rámci mezinárodního výzkumného projektu „SIRIUS 2016–2027“, organizovaného NASA a Institutem biomedicínských problémů ruské akademie věd, v rámci kterého probíhá série izolačních experimentů v unikátním technickém zařízení NEK (Pozemní experimentální komplex), který je modelem a zároveň simulátorem vesmírné lodě. Díky těmto izolačním pobytům vybraných šestičlenných genderově a mezinárodně smíšených posádek, simulujících dlouhodobé vesmírné lety k různě vzdáleným planetám, bude možné realizovat v brzké budoucnosti pilotované lety do hlubokého vesmíru.

Kateřina Bernardová je zakladatelkou několika odborných expertních a výzkumných pracovišť a zajímavých projektů podpory fungování lidských zdrojů v resortu obrany České republiky. V letech 1999–2015 byla ve služebním poměru vojáka z povolání. Působila v Centru sociálních studií náčelníka Generálního štábu Armády České republiky gen. Jiřího Šedivého jako terénní psycholog, výzkumný a vývojový pracovník, lektor, později náčelník Centra a současně vojskový psycholog GŠ. V současnosti působí jako výzkumná pracovnice v poradenské společnosti QED Group a na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V praxi se věnuje expertní a konzultační činnosti v oblasti řízení a vedení lidí, sociálnímu výzkumu, Sociálnímu akčnímu výzkumu a sociodiagnostice metodou Sociomapování, leadershipu a koučování.V přednášce budou představeny vysoce specifické projekty s přesahem na mezinárodní úroveň a spolupráci. Prezentace bude určena pouze pro auditorium, které se dostaví na teplickou hvězdárnu, proto nebude pořizován její záznam!

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h.

Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia, časopis Vesmír a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

Ústeckénovinky.cz informovala Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí, UJEP.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:KOSMOW)Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%