Svátek má: Zlata

Regiony

Velikost textu:

Technické služby sváží listí, nejvíce je zaměstnávají parky

Technické služby sváží listí, nejvíce je zaměstnávají parky

Každoroční boj o čisté trávníky, parkoviště a chodníky právě začal. Technické služby Chomutov denně svážejí spadané listí. 

Ilustrační foto z akce
7. listopadu 2017 - 07:00

“Podzim je teprve na začátku, takže zatím listí mnoho není. Za pár týdnů však budeme z ulic denně svážet až deset tun,” uvedl ředitel Technických služeb Zbyněk Koblížek. Listí pracovníci firmy hrabají na nejpostiženějších místech, hlavní úklid začne až spadá většina listí.

Úklid v parcích

Sběr listí začal tradičně v parku ČSA, kde je díky vzrostlému stromovému porostu listí vůbec nejvíce. Velké množství je i v ostatních parcích. Každý den od tohoto spadu čistí ulice zhruba patnáct pracovníků.

“Listí se uklízí mechanicky promocí traktůrků nebo ručním hrabáním. Dále používáme fukary a vysavače listí. Odvoz pak zajišťují malé náklaďáky,” popsal vedoucí provozovny zeleně Daniel Voborník.  

Sběr listí je zapotřebí nejen z estetického hlediska, ale i z bezpečnostního či dopravního. Vrstva listí, která pokryje chodník, může po namoknutí velmi klouzat. Listí může také na méně frekventovaných komunikacích nebo na parkovištích zakrývat vodorovné dopravní značení.

Sloup Nejsvětější Trojice v Chomutově je ozdobou náměstí

Technické služby sbírají listí na místech, kde je to aktuálně zapotřebí. Každý druh stromu totiž opadává v jinou dobu. Jakmile vrstvu listí zakryje sníh, musejí Technické služby se sběrem přestat. Začnou opět při oblevě, pokud však během zimy na dostatečnou dobu nepřijde, může se stát, že listí z ulic zmizí až brzy zjara.

Pro Ústeckenovinky.cz Petra Lípová, asistentka ředitele, Technické služby města Chomutova, přisp. organizace.

(lh,usteckenovinky.cz,foto TS Chomutov)