Svátek má: Miloslav

Regiony

Velikost textu:

Technické služby se starají i o semafory, fontány či hodiny

Technické služby se starají i o semafory, fontány či hodiny

Mezi každodenní činnosti pracovníků provozovny veřejného osvětlení patří kontrola všech světelných dopravních zařízení na území města Chomutova. 

Ilustrační foto
15. února 2018 - 07:00

“Abychom zajistili plynulý a bezpečný provoz na světelných křižovatkách, je zapotřebí případné poruchy řešit okamžitě. Pravidelnými kontrolami se nám daří počet poruch výrazně snižovat a předcházet jim,” řekl ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek. Technikům k rychlému řešení pomáhají samotné semafory.


“Světelná dopravní signalizace v křižovatce ulic Beethovenova a Pražská má takzvaný chytrý systém, který při závadě automaticky zašle SMS s popisem závady přímo technikovi,” vysvětlil vedoucí provozovny veřejného osvětlení Daniel Hurník. Zařízení mají také vlastní detekci nefunkčních žárovek či LED modulů a v okamžiku, kdy řídící jednotka zjistí vadnou žárovku v části signalizace pro vozidla, dojde z bezpečnostních důvodů k automatickému přechodu zařízení do módu blikajícího oranžového světla na všech návěstidlech.
 
V průběhu roku také provozovna zajišťuje vypnutí světelných dopravních signalizací na  požádání různých institucí.

“V roce 2017 jsme museli například vypnout na určitou dobu světelnou dopravní signalizaci v ulici Černovická z důvodu návštěvy prezidenta republiky,” dodal vedoucí.

Provozovna veřejného osvětlení se stará také o funkčnost fontán nebo věžních hodin. Zařízení fontán vždy zjara před zprovozněním kontrolují, na konci podzimu odstaví elektrické části a fontány zazimují. Věžní hodiny kontrolují technické služby každý den.

Západočeská galerie v Plzni zve na výstavu Trauma / tíseň / extáze / prázdnota


“Jednou za měsíc pak seřizujeme přesný čas, kontrolujeme mechanické a elektrické části. Loni jsme se potýkali se závadou elektricky poháněného závaží, byl zapotřebí složitější zásah našeho elektromechanika, který musel mechanické části systému závaží rozebrat, opravit a promazat,” doplnil vedoucí.

Pro Ústeckenovinky.cz Petra Lípová, asistentka ředitele, Technické služby města Chomutova, přisp. organizace.

(lh,usteckenovinky.cz,foto TSmCh)