Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Supermoderní popelářský vůz začal v Chomutově svážet odpad

Supermoderní popelářský vůz začal v Chomutově svážet odpad

Technické služby mají nový vůz na svoz odpadu. Jedná se špičku mezi popelářskými vozy prošpikovanou moderními technologiemi.

Nové vozidlo
5. září 2019 - 07:00

Automobil má takové vlastnosti, aby se s ním dobře jezdilo v sídlištích plných zaparkovaných aut. S pořízením vozu pomohl zřizovatel.

Nové vozidlo

“Město Chomutov nám poskytlo mimořádnou investiční dotaci ve výši pěti milionů korun,” řekl ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.  

Vůz je určen ke svozu směsného a separovaného odpadu z domácností občanů města. Vozidlo Scania s nástavbou značky Semat s lineárním stlačováním je schopné pojmout až dvanáct tun odpadu. „Automobil dává informaci obsluze o okamžitém zatížení vozidla na jednotlivých nápravách. Řidič tedy ví, jak má zatížené vozidlo a může vše hlídat, aby vozidlo nebylo přetíženo,” popisuje jednu z vlastností vedoucí střediska dopravy Jaroslav Dolník.    

Pro práci v zaplněných sídlištích a v úzkých uličkách vůz disponuje otočnou zadní nápravou, která kopíruje přední nápravu. Tím se vůz snadněji ovládá. Automobil má senzory pro bezpečnou jízdu, mezi které patří odstup od vozidla či hlídání jízdního pruhu. “Bezpečnosti práce napomáhají také dvě kamery, které jsou umístěné v zadní části a řidič má tak přehled, co se děje za vozem,” dodává Dolník.   

Při výběru vozu technické služby myslely také na ekonomiku provozu. Vůz je vybaven nejmodernější převodovkou, která si sama zařazuje stupně v kopcích. To jednak šetří palivo, ale také brzdy, protože řidič nemusí tak často brzdit. Palubní počítač dokáže vyhodnotit odvedenou práci za směnu a na příště navrhnout jiný režim tak, aby uspořil pohonné hmoty. Přestože se jedná o nákladní vůz s nástavbou, která se stará o stlačování odpadu, má průměrnou spotřebu 16 až 17 litrů nafty na 100 kilometrů. Splňuje normu Euro 6.  Nová Scania nahradí vůz MAN, který v ulicích města sloužil dvanáct let a najezdil hodně přes tři sta tisíc kilometrů se spotřebou okolo 22 litrů nafty.    

Pro Ústeckenovinky.cz Petra Lípová, Technické služby města Chomutova, přisp. organizace

(lh,usteckenovinky.cz,foto TSmCh)