Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Studenti z celého světa přijedou mapovat zeleň v Ústí nad Labem

Studenti z celého světa přijedou mapovat zeleň v Ústí nad Labem

Ve dnech 17.–21. 6. 2019 proběhne pod taktovkami Fakulty sociálně ekonomické a Přírodovědecké fakulty UJEP Mezinárodní letní škola o integraci konceptu ekosystémových služeb do územního plánování měst.

Ilustrační foto
13. června 2019 - 07:00

Studenti z celého světa tak budou mapovat zeleň ve vybraných částech Ústí nad Labem.

„Jedná se o první letní školu tohoto typu, kterou organizujeme. Přihláška byla otevřena všem studentům vysokých škol z celého světa bez ohledu na studovaný obor. Jsme velmi mile potěšeni jejich zájmem," prozrazuje Ing. Jiří Louda, Ph.D., organizátor Letní školy a řešitel projektu BIDELIN, v rámci kterého se letní škola pořádá, a upřesňuje: „K účasti jsme vybrali 23 studentů z 12 zemí světa – mj. z Turecka, Švýcarska, Německa, ale například i z Nepálu."

Letní škola by měla studenty seznámit s konkrétními metodami mapování a hodnocení ekosystémových služeb a naučit je prakticky si je „odzkoušet“ v konkrétním modelovém území. „Součástí kurzu nebudou jen teoretické přednášky, důraz klademe zejména na praktickou práci," upozorňuje Ing. Louda  a vysvětluje, jak budou studenti postupovat: „Nejdříve studenti zmapují zeleň ve vybraných lokalitách v Ústí nad Labem, následně získaná data zanalyzují a pokusí se navrhnout opatření na zlepšení současné situace."

V rámci Letní školy budou studenti pracovat s metodami pro sběr, kvantifikaci a hodnocení ekosystémových služeb, které ústečtí akademici vyvíjeli v projektu BIDELIN společně s německými partnery.  

Teoretická výuka bude probíhat na katedře geografie PřF UJEP, kde si studenti vyzkouší, mimo jiného, i práci s geografickými informačními systémy (GIS). Na organizaci letní školy se kromě FSE UJEP a PřF UJEP podílí také Leibniz-Institut für ökologische Raumentwicklung v Drážďanech a Anhalt University of Applied Sciences v Bernburgu.

„Spolupráce se spoluorganizátory není náhodná. S oběma institucemi organizujeme již 6 let bilaterální česko-německý kurz zaměřený na podobné téma. Kurz, který probíhá v zimním semestru, je však určen pouze pro studenty UJEP a z Německa," objasňuje Ing. Jiří Louda. “Současná letní škola je otevřena opravdu všem," uzavírá.Letní škola s názvem „Integration of ecosystem services into urban planning“ je organizována v rámci česko-saského projektu Hodnoty ekosystémových služeb, biodiverzity a zeleno modré infrastruktury ve městech na příkladu Drážďan, Liberce a Děčína (BIDELIN) financovaného z prostředků Evropské Unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Pro Ústeckenovinky.cz Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí UJEP

(lh,usteckenovinky.cz,foto UJEP)