Svátek má: Luboš

Regiony

Velikost textu:

Strážníci městské policie převzali pamětní medaile

Strážníci městské policie převzali  pamětní medaile

Městská policie v Litoměřicích si letos připomíná 25 let existence. Při té příležitosti předal včera starosta Ladislav Chlupáč všem strážníkům pamětní medaile. Ve vstupních prostorách radnice pak probíhá do konce září výstava fotografií dokumentující rozmanitost jejich práce.

Ilustrační foto
11. září 2017 - 07:00

Litoměřice byly jedním z prvních měst v kraji, které rozhodly o založení městské policie. Z této zkušenosti postupně čerpala i sousední města jako například Roudnice nad Labem, Štětí nebo Lovosice.
Foto z akce

„Naši předchůdci v čele s tehdejším starostou Zdeňkem Rosolem vykročili správným směrem, protože město této velikosti se bez městské policie neobejde. Dovolím si tvrdit, že za čtvrt století dokázala ochránit milionové hodnoty města, majetek obyvatel a výrazným způsobem přispívá k zajištění veřejného pořádku. Za což patří velké poděkování veliteli městské policie Ivanu Králikovi a všem jeho kolegům, obzvláště těm dlouholetým,“ uvádí starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Velitel Ivan Králik, strážník Petr Drábek a Josef Ježek dokonce stáli u zrodu městské policie. Před 25 lety tvořili tým 4 zaměstnanci, dnes jich je 32.
Foto z akce

Pravomoci a povinnosti městské policie se postupem let měnily. Hlavní náplní činnosti však nadále zůstává dohled nad dodržováním veřejného pořádku. Součástí je sice nepopulární, ale efektivní kontrola dodržování parkovacího systému a s tím související nasazování botiček, jež umožňuje řešit situaci na místě a bez zbytečného „papírování“.


Již nedílnou součástí práce strážníků je i provozování městského kamerového systému. Náhled veřejnosti na jeho existenci se postupem let měnil. „Začínali jsme se čtyřmi monitorovacími body, které byl problém umístit. Nikdo je nechtěl. Dnes máme 20 pohyblivých kamer, plus dva mobilní sety a lidé sami žádají instalaci kamerových bodů v problematických oblastech. V tuto chvíli už jsme ale vzhledem k jejich počtu na hranici sledovatelnosti,“ uvádí velitel Ivan Králik. Díky jejich existenci se například podařilo vymýtit krádeže aut v Alfonse Muchy, ale i eliminovat krádeže poklic, stěračů, antén apod. přímo na Mírovém náměstí.

Podle webu města Litoměřice

(lh,ústeckenovinky.cz, foto město Litoměřice)