Svátek má: Erika

Regiony

Velikost textu:

Severočeské divadlo: Premiéra Mam‘zelle Nitouche

Severočeské divadlo: Premiéra Mam‘zelle Nitouche

V pátek  10. března 2023 v 19 hodin uvede Severočeské divadlo premiéru operety F. Hervé: Mam‘zelle Nitouche.

Z představení
9. března 2023 - 07:00

Tato opereta  patří mezi nejhranější díla pařížské scény.  Pro příslušníky naší starší generace je dílo spjato s představou vynikajícího představitele dvojrole šantánového skladatele Floridora a klášterního varhaníka Célestina - Oldřicha Nového. Dvojí život člověka, pohybujícího se v klášteře i v šantánu, přináší řadu komických situací postavených na kontrastu obou prostředí.

Režie - Libor Žídek, hudební nastudování, dirigent - Pavol Tužinský / Milan Kaňák. výtvarník scény - Ivo Žídek,  kostýmy - z dílny výtvarnice Jany Stejskalové, choreografie - Vladimír Gončarov. V hlavních rolích – Denisa: Monika Sommerová / Eva Hartová, Célestin-Floridor: Tomáš Christian Brázda, Představená kláštera: Jarmila Baxová, Major Chateau Gibus: Miloslav Nechyba, Fernand de Champlatreux: Jaroslav Kovacs, Ředitel divadla: Radek Krejčí, Fortnýřka: Vladimír Štěpka, Režisér: Martin Matoušek,  Loriont: Petr Matuszek, Corina: Ester Králová. Dále účinkují sólisté, sbor, balet a orchestr Severočeského divadla.

Poslední uvedení operety v Severočeském divadle bylo v roce 2002. Premiéra je v pátek 10. března 2023 v 19 hodin a repízy:  12. 3. v 17 hodin, 1. 4. v 17 hodin, 11. 4. v 19 hodin.
                    


Slovo režiséra - Libor Žídek

Někdy se ptám, jak to, že mezi okřídlenými divadelními obrazy jako „Být či nebýt.“, „To gastonští kadeti jdou.“, „Tenhle punč, platím já.“ – se stále drží, „A taková jsem já matinko.“ Doufám, že jsem na to alespoň trošku přišel. Nituška je totiž krystalická radost.

Roztomilá, vtipná,nepředstírající,nezávazná a přesto i trochu poučná. Důrazně nás upozorňuje, že si musíme vážit každého úsměvu, každé líbezné situace. Že si musíme vážit dnes tak zoufale postrádané hezké češtiny.

Že si musíme vážit doby, kdy ještě naší „Evropě, bylo hezky“. Pojďmě si trochu té radosti a pohody navzájem předat a věřte, že my budeme šťastni. Ať můžeme po konci říci, že „naši Ústečáci nám rozumějí“.

Ústeckénovinky.cz informovala  Alena Vaicová,  tajemník divadla, Severočeské divadlo.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:Marek Russ)Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
52%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
24%