Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Sběrný dvůr je přeplněn, kapacita v těchto dnech nestačí

Sběrný dvůr je přeplněn, kapacita v těchto dnech nestačí

S obrovským nárůstem odpadu se potýká město Litoměřice. Sběrný dvůr dokonce musel být před několika dny již v poledne z kapacitních důvodů uzavřen.

Ilustrační foto
17. května 2020 - 07:00

Ačkoliv den předtím byl kompletně vyvezen a uklizen, občané ho během chvíle znovu přeplnili odpady všeho druhu. Například šestitunový kontejner na dřevo byl naplněn za pouhou hodinu.

Příčin tohoto stavu je hned několik. Vzhledem k epidemii koronaviru se lidé vrhli na velké úklidy bytů, domů a zahrad.

„K tomu všemu již poněkolikáté začala hořet skládka SONO u Siřejovic, kam odpady vozíme. Museli jsme si pomoci skladováním ve velkoobjemových kontejnerech v areálu technických služeb města a po dohodě s firmou FCC BEC odvážet odpady do větších vzdáleností do Ústí nad Labem či Prahy,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Pavel Gryndler, který děkuje lidem za trpělivost v případech, kdy jim odpad nemohl být z kapacitních důvodů odebrán. Doporučuje proto si na sběrný dvůr nejprve zavolat (tel. 739 328 569).

Zatímco někteří lidé se chovali zodpovědně, jiní si příliš nelámali hlavu s tím, že je v neděli sběrový dvůr zavřený.

„Stalo se, že odpad zanechali před branou sběrného dvora. Jeho zaměstnanci tak museli v pondělí ráno nejprve odpad odstranit, aby se vůbec dostali dovnitř a mohli otevřít,“ připomněl jednu z událostí vedoucí Gryndler. Ve městě přetékají i kontejnery. Pracovníci odboru životního prostředí proto urychleně jednají o navýšení počtu vývozů.

„Na základě vlastního průzkumu a podnětů od obyvatel města jsme vytipovali zhruba tři desítky lokalit, kde to je nejvíce potřeba,“ uvedla referentka odpadového hospodářství MěÚ Kristýna Slabochová.


Kostel sv. Barbory v Manětíně nechal postavit hrabě Václav Josef Lažanský


Vzhledem k tomu, že zvýšení vývozů s sebou ponese zhruba milion korun navíc z rozpočtu města, budou se mimořádnými výdaji zabývat radní. Za odpady město Litoměřice již nyní vydá každoročně ze svého rozpočtu 15 milionů korun. Z toho necelé tři miliony korun jsou pak městu vráceny od obalové společnosti EKO-KOM za odpad vytříděný občany.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto web města Litoměřice)