Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

Samice orangutana bornejského Ňuňinka už je ve Francii

Samice orangutana bornejského Ňuňinka už je ve Francii

V úterý 19. 09. 2022 proběhl transport samice orangutana bornejského Ňuňinky. Jejím novým domovem je francouzský Zoopark Beauval.

Orangutan bornejský Ňuňinka
22. září 2022 - 07:00

Samice Ňuňinka měla být v létě přemístěna do norské Zoo Kristiansand. Vzhledem k administrativním komplikacím však nebylo možné tento transport zrealizovat. Proto pro ni koordinátor chovu ve spolupráci se zoo našel nové umístění, a to ve francouzském Zooparku Beauval. Vlastnímu transportu předcházela důkladná příprava. Chovatelky s Ňuňinkou pravidelně trénovaly dobrovolný nástup do transportní bedny, aby nebylo nutné použít anestezii. „Poslední týden před odjezdem u nás byla i její budoucí chovatelka, která se s Ňuňinkou učila komunikovat a navázala vztah. Postupně si také získávala její důvěru, což je pro lidoopy velmi důležité směrem k adaptaci na nové prostředí“ říká hlavní zooložka Petra Padalíková.

Transport začal brzy ráno. Ňuňinka bez problému nastoupila do transportní bedny na první pokus, takže byla během několika minut naložena a připravena k odjezdu. Na cestě ji doprovázela její chovatelka Lucie Brožová a veterinární asistentka Jitka Nesvorová. Obě zůstanou v Beauval několik dní, aby Ňuňince pomohly s adaptací na nové chovatele i prostředí. Cesta do Beauval trvala dlouhých 24 hodin, nicméně Ňuňinka a její doprovod ji zvládly bez nejmenších problémů. „Ňuňinka cestou dobře komunikovala a přijímala potravu. Hned po příjezdu byla přepuštěna do ubikace v zázemí, kde bude postupně seznamována přes mříže s ostatními orangutany, a podle průběhu následně vypuštěna do společné expozice“ říká Jitka Nesvorová. „Ihned po vypuštění do nového prostředí byla Ňuninka velmi pozitivně naladěna, přijímala potravu a zvědavě a sebevědomě prozkoumávala okolí,“ dodává Lucie Brožová.

„Máme velkou radost, že našla nový domov právě v Zooparku Beauval, nejen proto, že tamní chovatelé mají s chovem orangutanů mnoho zkušeností. Kromě toho je totiž vysoká pravděpodobnost, že by se Ňuňinka ještě mohla zapojit do reprodukce a mít zde potomka. Do Beauval byl totiž loni dovezen mladý chovný samec z Maďarska, který je také geneticky velmi cenný“ říká ředitelka Ilona Pšenková.  V Zoo Ústí nad Labem zůstal pouze třiapadesátiletý samec Ferda, který je křížencem orangutana bornejského a sumaterského. Jeho transport by byl vzhledem k vysokému věku velmi rizikový. Jelikož orangutani bornejští patří mezi tradiční a návštěvníky velmi oblíbené druhy, dělá zoo vše pro jejich brzký návrat. V tuto chvíli pracujeme na studii projektu nového pavilonu „Asijský dům“, který by měl vzniknout přebudováním pavilonu slonů a adaptací přilehlých výběhů.

Ústeckénovinky.cz informoval Mg.Cs. Vít Lukáš, DiS., tiskový mluvčí Zoo Ústí nad Labem.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:Vít Lukáš)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%