Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

S blížícími se Vánocemi se činí i pašerácký Ježíšek

S blížícími se Vánocemi se činí i pašerácký Ježíšek

Bezmála pět set kusů podezřelých výrobků zajistili ústečtí celníci na severu Čech při kontrole zaměřené na pašované zboží a padělky.

Ilustrační foto
21. listopadu 2020 - 07:00

„Celníci ani za nouzového stavu nezahálejí. Na základě vlastního monitorování si v Chomutově vytipovali kamenný obchod s názvem „Minimarket“, kde prodejce nabízel zákazníkům mimo jiné dětské zboží jako hrací karty, figurky pohádkových postaviček, panenky, stavebnice, ale i bezdrátová sluchátka a prací prostředky. Celníci pojali podezření, že některé vystavené zboží porušuje práva majitelů ochranných známek. Zejména když majitel prodejny kontrolorům sdělil, že jej zakoupil v Praze na tržnici SAPA,“ uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.

Pašerácký Ježíšek tím přišel o možnost o něco laciněji poskytnout pod vánoční stromeček lacinější hračky značek Pokemon, Lego, Disney Frozen apod. Celníci 497 padělků zajistili a převezli do skladu celního úřadu. Zboží v ceně originálu by stálo více než čtvrt milion korun.

Pokud soud rozhodne, že se skutečně jedná o padělky, hrozí pachatelům přestupků pokuta až do výše 10 milionů korun. V případě, že se majitelé práv rozhodnou využít tzv. zjednodušený postup, bude artikl na jejich náklady ekologicky zlikvidován.


Sezóna pašovaného vánočního zboží, především hraček začíná. Především v obchodech provozovaných asijskými prodejci je obliba nabízení těchto lacinějších hraček velká. Ale i menší čeští prodejci propadli kouzlu lacinějších padělků: Proč by měli lidé dávat velké peníze za originály, když lacinější padělky jsou stejně hezké.  

Pro Ústeckenovinky.cz (fr)

(lh,usteckenovinky.cz,foto fr)