Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukce domu Kalich přinesla první unikátní objev

Rekonstrukce domu Kalich přinesla první unikátní objev

Tým odborníků, který v těchto dnech pracuje na unikátní rekonstrukci památkově chráněného domu Kalich v Litoměřicích, řeší první vzácné nálezy.

Nalezený trám
28. června 2020 - 07:00

Při průzkumech půdní části domu objevili řemeslníci pod podlahou vzácný trám s ornamenty a zdobením.

„Jedná se o exkluzivní trám z nějaké nádherné světnice zde v domě. Vyobrazeny na něm jsou typické renesanční figury, růžice, zdobí ho i patrně mladší malby se zbytky erbů, obsahuje i vyřezávané kazety apod. Uvažujeme o jeho vyjmutí a restaurování. Zbývá určit, ze které doby pochází. Patří však neodmyslitelně k tomuto domu a jedná se o výjimečný objev,“ uvedl dnes při inspekčním dnu doktor Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Na revitalizaci Kalichu se intenzivně pracuje.

„Prvním úkolem je výměna částí konstrukce, v druhé fázi proběhne zateplení stropu Kalichu. Završením pak bude výměna střešní krytiny,“ informoval Ladislav Pošík, stavební technik Odboru územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích.

Kalich je pro Litoměřice turisticky atraktivním místem. „Práce proto budou v maximální možné míře postupovat tak, aby jej turisté, byť v méně početných skupinách, mohli i letos navštěvovat,“ informovala vedoucí odboru komunikace, marketingu a cestovního ruchu městského úřadu Eva Břeňová.

Rekonstrukcí Kalichu však plány města nekončí. V půdních prostorech chce vybudovat novou expozici s cílem poukázat na chronologický vývoj budovy prostřednictvím fotografií či bannerů. V úvahu přichází i vznik edukativní místnosti s využitím moderních technologií. Součástí by kromě jiného mohl být i již zrestaurovaný, právě objevený trám.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Blatné je zajímavou ukázkou gotické architektury

Opravu krovů Kalicha zajišťuje Tesařství Čenda z Litoměřic pod vedením majitele firmy Zdeňka Oravce. Provádí jej unikátní a technologicky zcela ojedinělou metodou. Dřevo na opravu bylo v loňském roce svázáno do vorů a máčeno 2,5 měsíce v Labi pod jezem v Českých Kopistech, dále se máčelo v rybníku v Zahořanech. Samotné opracování dřeva probíhalo zhruba měsíc před zraky veřejnosti na Mírovém náměstí.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto web města Litoměřice)