Svátek má: Igor

Regiony

Velikost textu:

Prvním přírůstkem se v děčínské zoo stalo mládě vikuni

Prvním přírůstkem se v děčínské zoo stalo mládě vikuni

Na první přírůstek roku 2020 si děčínská zoologická zahrada musela počkat až do posledního lednového dne.

Mládě vikuni
6. února 2020 - 07:00

Stalo se jím mládě vzácné lamy vikuně, které přišlo na svět v pátek 31. ledna odpoledne přímo před zraky návštěvníků.

„Porod proběhl naprosto hladce během několika minut. Mládě bylo hned po narození vitální, stavělo se na nohy a dožadovalo se mateřského mléka. A také matka se o něj vzorně stará. Jeho pohlaví prozatím neznáme, ale již brzy mládě odchytíme kvůli čipování a zdravotní kontrole, která nám mimo jiné odhalí, zda jde o samičku nebo samečka,“ uvedl vrchní chovatel Petr Haberland.

Chovu vikuní se děčínská zoo věnuje již 22 let, tedy od roku 1998. V roce 2004 se dokonce stala první českou zoologickou zahradou, které se podařil úspěšný odchov tohoto druhu. Od té doby děčínská zoo úspěšně odchovala celkem 7 mláďat. Až letošní mládě dospěje, rozšíří stejně jako předešlá mláďata chov v některé z evropských zoologických zahrad. Současné stádo vikuní tvoří dvě samice, dvě odrostlá mláďata, která již čekají na transport do Německa, a chovný samec.


Vikuňa je divoký druh lamy žijící ve vysokých Andách jižního Peru a Bolívie a v severních oblastech Argentiny a Chile. Je známá především pro svou velmi kvalitní srst zlatohnědé barvy, jejíž vlákna jsou jemnější než kašmír a přitom jsou velmi pevná. Právě kvalitní kůže a vlna přivedla vikuně na pokraj vyhubení. Tyto lamy jsou velmi dobře přizpůsobeny vysokohorskému prostředí nejen kvalitou srsti, ale i vlastnostmi krve. Ta obsahuje více červených krvinek než u jiných savců a krevní barvivo hemoglobin účinněji váže kyslík. Vikuňa patří výškou 96 cm mezi menší lamy, váží 45 – 55 kg. Na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost až 60 km/h. Živí se travinami, bylinami a některými sukulenty. Březost trvá 11 měsíců, rodí se jedno mládě. Vikuně se dožívají přibližně 20 let.

Pro Ústeckenovinky.cz Alena Houšková, Zoologická zahrada Děčín - Pastýřská stěna, příspěvková organizace

(lh,ústeckenovinky.cz,foto Zoo Děčín)