Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

Přihlaste své projekty, vyzývají tvůrce zástupci kreativní sítě Ústecka

Přihlaste své projekty, vyzývají tvůrce zástupci kreativní sítě Ústecka

Zástupci sítě Kreativní.uk vyzývají jednotlivce i vedení spolků a firem z Ústeckého kraje, aby do databáze projektů nahlásili své záměry.

Jiří Řehák, náměstek hejtmana a krajská radní Iva Dvořáková
22. listopadu 2021 - 07:00

Cílem výzvy je zmapovat situaci v kulturních a kreativních odvětvích a připravit se na finanční možnosti z Národního plánu obnovy, Operačního programu Spravedlivá transformace  a dalších zdrojů.

„V eurodotační hantýrce se tomu říká zjišťování absorpční kapacity. Potřebujeme vědět, kolik aktivních lidí je připraveno realizovat v kraji své tvůrčí nápady a kulturně zaměřené projekty," vysvětluje náměstek hejtmana Jiří Řehák a dodává, že získané informace budou cenným podkladem pro vyjednávání s ministerstvy a dalšími úřady.

„Na rozvoj tvůrčích odvětví  a podporu podnikavosti kreativních talentů bude v příštích letech dost peněz. Nechceme ale žádné umělé projekty bez reálného efektu, jak se to v našem kraji dělo v minulosti. Proto už teď zjišťujeme reálné potřeby na celém území kraje," upřesnil hejtmanův náměstek zodpovědný za kulturu a cestovní ruch.Projektové záměry spadající do kulturních a kreativních odvětví lze zaslat přes formulář na webu Kreativni.uk (https://kreativni.uk/absorpcni-kapacita/). Na webové stránce je také vysvětleno, co přesně jsou kulturní a kreativní odvětví.

„Budeme rádi za podněty od uměleckých řemeslníků, kulturních organizátorů, reklamních tvůrců, filmařů, programátorů a všech, jejichž práce se neobejde bez vlastní invence a tvořivosti. Chceme zjistit informace a taky navázat dlouhodobou spolupráci napříč celým tvůrčím sektorem v našem kraji," uvedla Lucie Podrápská z Inovačního centra Ústeckého kraje.

Tvůrčí síť Kreativní.uk byla letos na jaře založena Ústeckým krajem, Inovačním centrem, pobočkou agentury CzechInvest, Veřejným sálem Hraničář, ústeckou univerzitou a více než patnácti místními partnery z celého kraje, většinou neziskovkami zaměřenými na kulturu a kreativitu. Cílem sítě je zapojit tvůrčí talenty do přeměny uhelného severozápadu Čech a podpořit rozvoj kulturních a kreativních odvětví, která například v sousedním Sasku generují stejné HDP jako automobilový průmysl.

Ústeckénovinky.cz informoval  Jiří Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:Miloš Štáfek¨)