Svátek má: Tamara

Regiony

Velikost textu:

Příběh ujep na ELBE DOCK

Příběh ujep na ELBE DOCK

Premiéra prvních vlaštovek ze série #pribehujep se odehraje v den oslav 30. výročí založení ujep, dne 30. 9. 2021 v ústeckém kulturním centru Hraničář.

David Cihlar_trenink
28. září 2021 - 07:00

Platformě Příběh ujep je zasvěcen celý rok 2021, tedy rok, kdy si ujep připomíná 30 let od svého vzniku. A připomíná si ho prostřednictvím současnosti – příběhy svých zaměstnanců, studentů či absolventů ve formách videí, podcastů, textů a fotografií.

„Premiérově chceme sérii těchto krátkometrážních dokumentárních filmů o osobnostech ústecké univerzity představit právě v rámci mezinárodního filmového festivalu ELBE DOCK, který startuje zanedlouho v Ústí nad Labem a jehož partnerem je ujep hned od prvního roku, kdy se festival z Prahy přesunul do Ústí,“ říká jedna z tvůrkyň filmových dokumentů Anna Škopková.

Ve čtvrtek 30. 9. 2021 v 10:30 h se v ústeckém kině Hraničář sejdou  tvůrci a protagonisté prvních 7 dílu série Příběh ujep, aby si s návštěvníky festivalu připili na radost z toho, že se univerzitě daří proměňovat vytěžený postindustriální kraj v region plný vzdělaných, tvůrčích lidí. Od 11:00 h potom v improvizovaném festivalovém sále v prvním patře kina Hraničář proběhne projekce všech 7 dílů, každý má zhruba 6–10 minut.

„Sedmidílná série netradičně otevřeným způsobem představuje osobnosti, které se denně pohybují nejen v kampusu ujep, ale také v Ústí nad Labem a jeho okolí, a jejichž myšlenky, názory, nápady a činy proměňují postindustriální město severu v místo, kde se dá žít,“ popisuje prof. Pavel Doulík, prorektor pro vnější vztahy.

Pro ty, kteří nemohou dorazit na čtvrteční promítání, se projekce zopakuje ještě v neděli 26. 9. 2021 od 14:00 h (viz program). Jeden z filmů také vyberou sami diváci k projekci v rámci odpoledního nedělního programu festivalu Elbe Dock, a sice jako úvodní film k tzv. Feinkoštu, což je pásmo 8 krátkých filmů, výběru toho nejlepšího a nejčerstvějšího z krátkometrážní dokumentární tvorby, která se v Česku a Německu urodila během minulého roku.Série krátkých dokumentárních filmů o osobnostech ústecké univerzity #PRIBEHujep 2021 byla vyrobena na počest 30 let Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Scénář a režii si vzaly na starosti Anna Škopková a Alexandra Macháčová, za kamerou stál Daniel Augustin.

Mezinárodní filmový festival ELBE DOCK je soutěžní přehlídkou debutů a druhých snímků filmařů z oblasti střední Evropy. Vlajková cena festivalu ELBE DOCK AWARD se v předchozích letech věnovala především dokumentární tvorbě nadějných tvůrců, ale počínaje letošním čtvrtým ročníkem svůj záběr rozšiřuje na hrané a experimentální snímky pocházející z České republiky, Rakouska, Švýcarska, Německa, Slovenska, Polska a Maďarska. Tuzemskému dokumentu je věnována letos již patnáctá Cena Pavla Kouteckého, která bude udělena za nejlepší český dokumentární debut nebo druhý film. Letošní festival proběhne mezi 28. zářím a 4. říjnem v Ústí nad Labem a v Drážďanech.
Ústeckénovinky.cz informovala Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí, ujep.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:ujep)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
53%