Svátek má: Arnošt

Regiony

Velikost textu:

Pracovník UJEP dokumentuje loď z doby stavitelů pyramid

Pracovník UJEP dokumentuje  loď z doby stavitelů pyramid

Začátkem března 2016 odstartovala další archeologická sezóna na koncesi Českého egyptologického ústavu FF UK Praha v Abúsíru.

Pohled na výzkum v jižním Abúsíru, pod stanem je chráněna loď
8.duben 2016 - 12:00

Pro člena katedry informatiky a geoinformatiky Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Vladimíra Brůnu jde již o šestnáctý rok působení v této významné archeologické expedici.

Stalo se již tradicí těchto vědeckých výprav, že čeští egyptologové pravidelně nacházejí unikátní nálezy. Nejinak tomu bylo i na podzim loňského roku, kdy byla objevena v jižní části Abúsíru loď z doby stavitelů pyramid, přibližně 4500 let stará.

Vědecký tým pod vedením prof. Miroslava Bárty nyní dokončil její kompletní odkryv a nastává fáze detailního zkoumání a dokumentace této výjimečné památky.


Vedle českých egyptologů se výzkumu účastní odborníci z texaské univerzity a pracovník právě naší univerzity Vladimír Brůna. Vedle geodetických měření na lokalitě je jeho prioritou dokumentace odkryté části lodě pomocí 3D laserového skenování a fotogrammetrie. Výsledný trojrozměrný model bude sloužit jak ke studiu pohřebiště Staré říše, tak i k prezentaci tohoto unikátního nálezu.

Po návratu expedice do České republiky (konec května) budou fotografie a další oficiální výstupy mediálně prezentovány.

Ústeckénovinky.cz  informovala Mgr. Jana Šiková, tisková mluvčí UJEP.

(lh,usteckenovinky.cz,foto Archiv Českého egyptologického ústavu FF UK, Martin Frouz)