Svátek má: Oleg

Regiony

Velikost textu:

Pracovníci pomocného hospodářství věnovali opravám hřišť mnoho hodin

Pracovníci pomocného hospodářství věnovali opravám hřišť mnoho hodin

Jednou z provozoven chomutovských technických služeb je Pomocné hospodářství.Název provozovny je poněkud zvláštní, ale tato část technických služeb je pro chod města velmi důležitá.

Ilustrační foto z opravy
14. února 2020 - 07:00

„Jsou na ní závislé další provozy, kterým zajišťuje zázemí, a vzhledem k technickému vybavení její pracovníci zajišťují řadu oprav ve městě. Zaměstnanci provozovny se starají také o tom, aby byla bezpečná dětská hřiště,“ vysvětluje její význam ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

V loňském roce na opravách a běžné údržbě dětských hřišť zaměstnanci provozovny pracovali více než tři a půl tisíce hodin. Nejčastěji bývají herní prvky poškozené vandaly, dále únavou materiálů a posléze i opotřebením. „Nejvíce se opravují herní prvky pro děti do dvanácti let, jako jsou řetězové houpačky, houpadla na pružině, prolézačky různých typů a skluzavek,“ vyjmenovává vedoucí provozovny Juraj Szabo.
Za celý rok 2019 pracovníci provedli provozních 284 kontrol hřišť. Herní prvky se totiž musí kontrolovat každé tři měsíce, pracovníci také reagují na podněty od občanů. Technické služby mají ve správě 71 dětských hřišť, workoutových a veřejných sportovních hřišť. „Jen vloni nám přibylo 15 hřišť,“ dodává Szabo.

Provozovna Pomocného hospodářství se svým technickým vybavením stará také o údržbu a opravy laviček. „Nejvíce jsme jich opravili na sídlištích Kamenná a Písečná,“ říká vedoucí provozovny s tím, že nejčastější závadou vloni bylo rozbití betonových konstrukcí a sedáků, které způsobili vandalové.  Pracovníci provozovny také opravili na čtyři stovky kontejnerů. Podíleli se též na opravách oplocení středového pásu po dopravní nehodě na Lipské ulici a na opravách mostu v Bezručově údolí. Odstraňovali i sloupy veřejného osvětlení po nehodách.

Od května do října se pracovníci starají o provoz sedmi fontán a kašen ve městě včetně jejich zazimování a jarního zprovoznění. Také u fontán řádí vandalové. Například ucpávají odtokový kanálek u kašny v rozáriu v městském parku nebo ulomili trysku fontány u Jitřenky.


Pro všech třináct provozoven technických služeb provozovna Pomocného hospodářství opravuje automobilovou i strojní techniku, mezi které patří dvacet osobních automobilů, osmnáct užitkových vozidel, devět těžkých nákladních aut, pět středních náklaďáků, pětadvacet stavebních strojů, devět pojízdných sekaček a pět desítek ostatních strojů jako jsou motorové pily, fukary, plotostřihy či zádové postřikovače.  

Pro Ústeckenovinky.cz Petra Lípová, Technické služby města Chomutova, přisp. organizace

(lh,usteckenovinky.cz,foto TSmCh)