Svátek má: Gabriela

Regiony

Velikost textu:

Pojistné podvody v Ústeckém kraji

Pojistné podvody v Ústeckém kraji

V loňském roce odhalili detektivové Generali České pojišťovny pojistné podvody za půl miliardy korun, což je přibližně stejná částka, které dosáhly odhalené pojistné podvody v roce 2019.

Ilustrační foto
20. ledna 2021 - 07:00

Shrneme-li uplynulých pět let (2016 – 2020), pak za tu dobu byly odhaleny pojistné podvody v celkovém souhrnu za 2,25 miliardy korun!

V Ústeckém kraji byly loni odhaleny pojistné podvody za 21,1 milionů korun, což ho řadí na osmé místo v porovnání krajů. Nejvíce se loni podvádělo v Praze (podvody za více než 124 milionů korun), druhou příčku obsadil Jihočeský kraj, kde odhalené pojistné podvody dosáhly částky téměř 83 milionů korun, pomyslnou třetí příčku obsadil kraj Plzeňský (podvody za bezmála 69 milionů korun).

V celé republice dosahují nejvyšších finančních objemů pojistné podvody v oblasti majetkového a odpovědnostního pojištění podnikatelů. Za loňský rok se v tomto segmentu jednalo o částku 326 milionů korun, tedy o více než polovinu všech odhalených pojistných podvodů. Následují podvody z oblasti autopojištění, kde detektivové naší pojišťovny odhalili podvody za téměř 126 milionů korun. Typické jsou podvody v havarijním pojištění, ale také pokusy o pojistný podvod v oblasti škod na zdraví, které se hradí z povinného ručení.

 


K pokusům o pojistný podvod jsou „náchylnější“ lidé s finančními problémy, ať se již jedná například o nepříliš úspěšné podnikatele, hazardní hráče nebo o osoby závislé na nejrůznějších návykových látkách. V oblasti pokusů o pojistný podvod se ocitá i řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události. Zarážející je, že lidé takové jednání nepovažují za špatné a neuvědomují si, že se tím dopouští trestného činu - pokusu o pojistný podvod.

Objem odhalených pojistných podvodů v jednotlivých krajích:
 1. Praha: 124,3 milionů korun
 2. Jihočeský kraj: 82,7 milionů korun
 3. Plzeňský kraj: 68,8 milionů korun
 4. Moravskoslezský kraj: 50,7 milionů korun
 5. Liberecký kraj: 39,4 milionů korun
 6. Středočeský kraj: 27,6 milionů korun
 7. Olomoucký kraj: 23,9 milionů korun
 8. Ústecký kraj: 21,1 milionů korun
 9. Královéhradecký kraj: 18,4 milionů korun
 10. Pardubický kraj: 17,1 milionů korun
 11. Jihomoravský kraj: 12 milionů korun
 12. Karlovarský kraj: 6,3 milionů korun
 13. Zlínský kraj: 6,2 milionů korun
 14. Vysočina: 0,9 milionů korun
Ústeckénovinky.cz informovala Ivana Buriánková, tisková mluvčí, Generali Česká pojišťovna.

 (rp,ústeckénovink.cz,foto:arch.)